Starosta centrálního plzeňského městského obvodu Jiří Strobach v sobotu odpoledne po několika minutách rozpustil ohlášený pochod pravicových radikálů městem. Náměstek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže po ukončení akce novinářům řekl, že důvodem byly nápisy na oblečení některých účastníků, které by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu. Průvod přibližně stovky lidí vyšel po 14:00, doprovázely jej stovky policistů. Podle policejní mluvčí Martiny Zoubkové policie zadržela pro podezření ze spáchání trestného činu čtyři lidi.

"Shromáždění se podstatně odchýlilo od účelu oznámeného v oznámení (na úřad městského obvodu). Policie ho vyhodnotila jako v rozporu se zákonem," řekl ČTK Strobach.

Akce, která byla ohlášena jako pochod na podporu politických vězňů, byla zrušena už po pár minutách, účastníci stačili podle zpravodajů ČTK ujít pouze několik metrů. Na trasu se vydali od centra Plaza s výkřiky "Svobodu politickým vězňům!". Měli černé nebo červeno-bílé vlajky s českým lvem a několik transparentů. Ještě před začátkem akce policie na místě prapory a transparenty kontrolovala, zda nejsou v rozporu se zákonem.

"Bylo zjištěno, že je podezření ze spáchání trestných činu založení, podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, dopustilo se ho několik účastníků z pochodu s tím, že nápisy na jejich tričkách jednoznačně zadávaly důvod pro zahájení trestního řízení pro tyto uvedené trestné činy," konstatoval Kníže.

Policisté účastníky pochodu, mezi nimiž byli také zřejmě Němci a Poláci, odvedli v kordonu směrem k autobusovému nádraží. Bránili jim přitom ve vstupu do centra města. Na Husově náměstí jim doporučili trasy, kudy mají odejít, nato se účastníci akce pomalu po skupinkách rozcházeli k autům a na nádraží.

Pořádkové složky se také snažily zabránit střetu účastníků pochodu se skupinkami anarchistů a dalších levicových aktivistů. Část se jich sešla na náměstí Republiky s transparentem s nápisem "Nácky tady nechceme", někteří se ve skupinkách pohybovali kolem místa začátku pochodu. Kníže odhadl jejich počty také na celkem zhruba stovku lidí. Do přímého konfliktu se obě strany nedostaly.

"Zřejmě, pokud by pochod byl uskutečněn v trase a čase, jak bylo nahlášeno, měli jsme informace, že i levicová scéna se shromažďuje a hodlá napadnout účastníky pravicového pochodu zejména v sadech Pětatřicátníků, na náměstí Republiky a potom v prostoru U Zvonu, kde měl pochod projevy končit," konstatoval Kníže.

Průvod sledovaly z chodníků davy lidí. Policie do akce nasadila techniku a stovky lidí. Na pomoc přijelo kolem 500 příslušníků pořádkových jednotek z jiných krajů, na místě byli členové antikonfliktního týmu, psovodi, jízdní policie na koních. Pro případ potřeby byly v ulicích kolem centra tři obrněné transportéry, situaci shora monitoroval vrtulník. "Co do rozsahu opatření se nelišilo od minulých let," dodal Kníže. Náklady na policejní nasazení odhadl na řádově milion korun.