Chronologie událostí

15. května 2009
KPM GROUP změnila majitele. Firmu převzal Petr Komenda.

léto 2009
2 miliony korun věnovala loni v létě KPM GROUP Občanské demokratické straně.

léto 2009
2,5 milionu korun si firma šest týdnů po odevzdání daru půjčila na sedmnáctiprocentní úrok.

Kolik dostaly politické strany od sponzorů

ODS

ODS loni získala od sponzorů 97 milionů korun - víc než všechny ostatní parlamentní strany dohromady. Předloni jí mecenáši dali jen 75 milionů.

ČSSD

Sociální demokracie dostala od sponzorů přes 24,5 milionu korun, nejvíce přispěla firma Cíl, kterou strana vlastní.
Přes šest milionů straně věnoval spolužák předsedy Paroubka Tomáš Melich.

Ostatní

Top 09 získala 42 milionů, Zelení vybrali v darech pouze 21,5 milionu. lidovci 7,5 milionu korun a komunisti o tři miliony míň.

Občanským demokratům přibyl krátce před volbami problém s dalším sponzorem. Tentokrát jde o firmu KPM GROUP, která straně darovala dva miliony korun, i když si sama vzápětí musela půjčit 2,5 milionu na sedmnáctiprocentní úrok. Navíc není vůbec jasné, co je tato společnost zač a v čem vlastně podniká.

Ale popořádku. KPM GROUP se loni v létě rozhodla, že změní podnikání. Pár týdnů poté, co ODS darovala dva miliony korun, si tak musela téměř stejnou částku půjčit, aby mohla začít obchodovat v oblasti zpracování dřeva. "Pilu máme zhruba od listopadu," líčí HN zaměstnanec firmy, kterého se redakci podařilo kontaktovat, Leoš Kratochvil.

Až donedávna se ale KPM GROUP pohybovala v úplně jiné oblasti. Spolu s firmou Czech Radar vydělávala na instalaci soukromých radarů do českých měst. Firmy byly i personálně propojeny. Ředitel Czech Radar Milan Bednář společnost KPM vlastnil, tedy mu patřil většinový podíl. Před rokem - 15. května - ale Bednář svůj podíl prodal, a společnost KPM GROUP tak převzal Petr Komenda, kterému do té doby patřila třetina firmy.

Společnost Czech radar firmu KPM GROUP uvádí na svých stránkách stále jako partnery. Milan Bednář ale v e-mailové odpovědi na dotazy HN uvedl, že firmy spolu již více než rok nespolupracují.

Dárce byl vždy pravicově smýšlející 

Jméno společnosti Czech Radar se objevilo už mnohokrát v médiích - předně proto, že si společnost od obcí bere velké provize z pokut, které města díky jejich radarům vyberou. Před dvěma lety navíc firma jako jediná v Česku získala certifikát na provozování speciálních vah zabudovaných do silnice, které mají vážit kamiony. Od letošního ledna pak začala platit novela zákona, která umožňuje, aby údaje z vah sloužily jako podklad pro případné udělení pokuty.

Milan Bednář říká, že rozhodnutí o sponzorském daru pro ODS padlo až po jeho odchodu z KPM GROUP. Podle něj společnost chtěla občanské demokraty finančně podpořit proto, že nový majitel Petr Komenda byl "vždy pravicově smýšlející".

Proč firma věnovala politické straně dva miliony, když jí krátce poté peníze chyběly? "O úvěr jsem požádal, protože jsem rozšiřoval předmět podnikání," vyhýbá se podrobnější odpovědi podnikatel. Celý rozhovor ZDE.

ODS si na sponzora nevzpomíná 

V samotné ODS toho o KPM GROUP mnoho nevědí. "Přišli k nám dva muži a nabídli pomoc, tedy sponzorský dar. Peníze nám bez problému převedli na účet. Nemáme peněz nazbyt, takže jsme je neodmítli," řekl mluvčí strany Martin Kupka. Na detaily si ale nevzpomíná. Neví, kdo tak významného sponzora sehnal nebo ho doporučil. Neví to ani hlavní manažer ODS Jan Kočí, který je pod sponzorskou smlouvou podepsaný.

Sám majitel společnosti Komenda o svém daru pro HN po emailu uvedl: "Chtěl jsem podpořit před nadcházejícími volbami pravicovou stranu. Navštívil jsem hlavní kancelář ODS a osobně jsem to projednal s manažerem Kočím." 

Společnost KMP GROUP, která sídlí v Náměšti nad Oslavou, není příliš známá. "Nic mi neříká název společnosti ani jméno jejího majitele. Nevím o tom, že by byl členem ODS," tvrdí starosta Třebíče a šéf oblastní buňky ODS Ivo Uher. Informace o tom, že jde o jednoho z největších sponzorů ODS, ho očividně zaskočila.

Společnost KPM GROUP není prvním kontroverzním sponzorem ODS. HN před několika dny upozornily na firmu S.K.I. plus sídlící v Plzni v panelákovém bytě, která loni darovala středočeské ODS jeden a půl milionu korun.

Zvláštností sponzorů ODS bývá někdy i to, že své dary neradi dávají v celku. Aby unikli pozornosti médií, raději peníze rozdělí na malé části. Stalo se tak v případě podnikatelů Václava Hrdličky a Josefa Stránského. Ti své milionové dary rozepsali na tři firmy. Sám Hrdlička ODS daroval 1,2 milionu korun, jeho manželka o sto tisíc korun méně. Jeho společník Stránský věnoval milion a půl.

Zbytek daly jejich firmy: společná realitní firma Domum poslala do stranické kasy 2,2 milionu korun. I jejich další společná firma, Hamburk, dopřála občanským demokratům - od ní přišel přesně jeden milion korun. Celkem devět milionů korun, nejvíc ze všech sponzorů ODS za loňský rok.

Přepis e-mailového rozhovoru s majitelem KPM Group Petrem Komendou

HN: Proč jste ODS dar poskytl? S kým jste o poskytnutí daru jednal?

Chtěl jsem podpořit před nadcházejícími volbami pravicovou stranu. Navštívil jsem hlavní kancelář ODS a osobně jsem to projednal s manažerem Kočím.

HN: Proč vaše společnost dávala dar za situace, kdy si za necelé dva měsíce musela sama půjčit obdobnou částku?

O úvěr jsem požádal, protože jsem rozšiřoval předmět podnikání.

HN: Jaké jsou hospodářské výsledky vaší společnosti? Neodevzdáváte na rejstříkový soud výroční zprávy o hospodaření, takže jsem se bohužel nemohla podívat.

Společnosti KPM Group se daří dobře, v roce 2009 investovala do nových technologií a rozšíření výroby.

HN: Spolupracuje ještě KPM Group se společností Czech radar? Pokud ano, na čem přesně?

Nikoliv, už nejméně rok nespolupracujeme.

Související