Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák podle jednoho z uchazečů o jeho místo svými výroky ovlivňuje současné výběrové řízení. Historik umění Jiří Fajt, kterého k účasti v konkurzu vyzvalo ministerstvo kultury, chce po Knížákovi za jeho tvrzení omluvu. Týká se to především Knížákových výroků o tom, že Fajt galerii zadlužil. Pokud se Knížák neomluví, chce na něj Fajt podat žalobu, sdělil Fajtův advokát Jiří Kratochvíl.

"Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat," řekl v pondělí Knížák ČTK. Jako nepravdivý Fajt označuje především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. O Fajtovi, někdejším řediteli Sbírky starého umění NG, Knížák řekl, že ten patří mezi osoby, které "dovedly galerii do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme," dodal.

"Jiří Fajt nikdy nebyl generálním ředitelem Národní galerie v Praze, a proto nemůže být žádným způsobem činěn zodpovědným za hospodaření Národní galerie v Praze jako celku, v tomto směru je v souladu s jejím statutem odpovědným pouze a jen její generální ředitel," uvedl advokát. Knížákův výrok je podle něj nepravdivý, nedoložitelný a silně dehonestující a hrubě se dotkl občanské a profesní cti Jiřího Fajta a jeho dobré pověsti.

Podle Kratochvíla také výrok zasahuje do současného výběrového řízení na místo generálního ředitele NG. Toho se údajně účastní i sám Knížák. Ministerstvo kultury ale dodnes oficiálně nepotvrdilo, kdo se konkurzu před dvěma týdny zúčastnil. Podle informací ČTK výběrová komise doporučila ministrovi právě Fajta.

Související