Bývalému německému ministru zahraničí Franku-Walteru Steinmeierovi hrozí parlamentní vyšetřování kvůli aféře jeho blízkého spolupracovníka a mediálního magnáta Detlefa Prinze, který byl podle časopisu Focus v 80. letech agentem československé rozvědky.

Steinmeier je v podezření, že nechal zmizet informace o Prinzově údajné špionážní minulosti, které podle Focusu před deseti lety Praha předala německým úřadům. Exšéf diplomacie z opoziční sociální demokracie (SPD) však tvrdí, že o tom nic neví.

Případem by se podle magazínu Stern mělo příští týden zabývat kontrolní grémium Spolkového sněmu pro činnost zpravodajských služeb. Požádal o to poslanec vládních křesťanských socialistů (CSU) Stefan Müller.

"Podezření, že tehdejší šéf úřadu kancléře Frank-Walter Steinmeier možná nechal spisy české špionáže o svém příteli Detlefu Prinzovi zmizet, místo aby je předal spolkovému státnímu zastupitelství, se musí bezezbytku objasnit," prohlásil Müller.

Steinmeier byl ve vládě sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera (1998-2005) vedoucím jeho úřadu a byl odpovědný za koordinaci německých tajných služeb. V následné vládě velké koalice SPD a křesťanských stran CDU/CSU v letech 2005 až 2009 zastával post vicekancléře a ministra zahraničí. V této době vzal Prinze s sebou na nejméně 12 zahraničních cest jako svého poradce a přispíval do jeho periodik. V současnosti je Steinmeier šéfem poslanecké frakce SPD ve Spolkovém sněmu.

Podle Focusu věděly německé úřady o Prinzově údajné protistátní činnosti už od přelomu století, kdy jim Česká republika po svém vstupu do NATO v roce 1999 prý předala informace o síti svých bývalých agentů v Německu, aby tak údajně demonstrovala důvěru v nového spojence.

Jejich součástí byl podle časopisu i spis o Prinzovi. Ten ale podle Focusu nikdy nedoputoval do rukou spolkového státního zastupitelství, které v Německu případy vlastizrady vyšetřuje. Předání měl podle magazínu iniciovat osobně tehdejší český ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD), ten to ale popírá.

Prinze jako tehdejšího mluvčího vlivné odborové centrály IG Metall s kontakty na špičky SPD naverbovala podle Focusu První správa Sboru národní bezpečnosti (SNB, československá rozvědka) v roce 1986. Do roku 1990, kdy s ním spolupráci ukončila, dodával "Erwin", jak znělo jeho krycí jméno, informace o amerických objektech a diplomatech v Západním Berlíně a v západním Německu a o dění uvnitř SPD. Časopis to tento týden napsal s odvoláním na více než třísetstránkový spis o Prinzovi. Ten lze dohledat v českém Archivu bezpečnostních složek.

Vlivný vydavatel však spolupráci s československou rozvědkou popírá. Nedělníku Bild am Sonntag připustil pouze, že se znal s diplomatem Jiřím Dusíkem, který byl podle Focusu jedním z dvojice jeho řídících důstojníků.