ODS vyzvala ministry, které nominovala do úřednické vlády Jana Fischera, aby podpořili ministra financí Eduarda Janotu v jeho úsporných krocích. Cílem strany je zabránit tomu, aby se Česko dostalo kvůli levicovým návrhům do situace, v níž se nyní nachází Řecko.

"Dopady bankrotů se jevily jako vzdálené. Nyní se ukázalo, že je to reálná ekonomická hrozba a bude to mít dopady na životy lidí," uvedl lídr strany Petr Nečas.

Ministr Janota tento týden oznámil další škrty v letošním rozpočtu. Chce se snažit o zachování letošního deficitu ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Úsporný rozpočet chce připravit i na příští rok. Především ČSSD před květnovými volbami prosazuje návrhy, které jdou proti vládním úsporným plánům.

Politici se nyní musí podle ekonoma a člena Ekonomické skupiny odborníků Miroslava Zámečníka dohodnout na rozpočtu na příští rok a snižovat jeho schodek. "Cokoliv jiného není myslitelné. Schodek musí být nižší a musí se přitvrdit. Kvalita hospodářské politiky totiž bude sledována přísněji než dosud. Teď je čas na velmi disciplinovanou rozpočtovou politiku a hladké schválení rozpočtu," uvedl Zámečník.

"O práci by přišly desítky tisíc lidí "

Deficit veřejných financí by tak měl podle Zámečníka příští rok klesnout alespoň o půl procentního bodu, což odpovídá i plánům ministra Janoty. Ten chce sestavit na příští rok rozpočet, který by nevedl k vyššímu deficitu než 4,8 procenta HDP.

V případě realizace programu levice by podle Nečase hrozilo oslabení měny na 36 korun za euro či zdražení litru benzinu na 40 korun. Inflace by podle něj stoupla nad deset procent.

"Důchodce se současným důchodem 8 000 korun by se musel spokojit s pouhými 6 500. Platy státních zaměstnanců by mohli klesnout reálně z 20 000 Kč na 16 500, mzda v soukromé sféře na 21 000 korun," řekl Nečas.

O práci by podle ODS mohlo v případě prosazení levicových plánů také přijít až 150.000 lidí. "Pokud bude realizován program levice, bude hrozit státní bankrot a tomu musíme zabránit," uvedl Nečas.

Společně s ekonomickým expertem strany Martinem Kocourkem a ekonomem Miroslavem Zámečníkem připomněli příklady Irska či Lotyšska, kde byla přijata drastická úsporná opatření kvůli problémům s veřejnými financemi.Nečas a síťovka

Lídr ODS novinářům také předvedl dvě síťové tašky s nákupem. V jedné z nich byl objem nakoupeného zboží poloviční. Nečas tím demonstroval, co by čekalo Čechy, kdyby v zemi nastala situace, jakou prožívají Řekové.

Občanští demokraté tvrdí, že mají řešení pro zdravé veřejné finance. Podle nich je potřeba přijmout finanční ústavu o rozpočtové kázni a odpovědnosti.

Řešením je také adresnější rozdělování sociálních dávek, nedusit ekonomiku zvyšováním daní. Plánem ODS je také do roku 2012 splnit maastrichtská kritéria a mít do roku 2017 vyrovnané státní rozpočty.

ČSSD: ODS škodí ratingu Česka

Podle mínění sociální demokracie poškozuje Nečas svými výroky rating ČR. Zemi bankrot nehrozí, její dluh je mezi nejnižšími v EU, tvrdil ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.

Za současné problémy v příjmech státu podle Mládka mohou "dárečky ODS bohatým a daňové mičurinství vlády" expremiéra a někdejšího předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka. Za jeho vlády podle Mládka změny na odvodech do sociálních fondů vedly k jejich snížení až o 20 miliard ročně. Proto sociální demokraté počítají s progresivním zdaněním.

Mládek prohlásil, že nynější zadlužení ČR nemají na svědomí sociální demokraté, ale právě ODS, která v 90. letech podle něj "vedla řecké účetnictví", tedy skrývala a přelévala dluhy. Havel pak zdůraznil, že sociální demokraté přivedli do Česka velké investory a s dalšími jednají, není tedy pravda, že za jejich vlády se stala z České republiky "montovna", jak tvrdí ODS.

"Dnes by bylo předčasné přirovnávat Českou republiku k Řecku. Nicméně poměr dluhu k HDP je v ČR jen o málo menší než ve Španělsku, kterému byl ve středu snížen rating," upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Při současných problémech se státními dluhy by bylo podle něj nezodpovědné zbytečně prohlubovat zadlužení České republiky. "V tomto ohledu je varování před hloupými populistickými kroky v rozpočtové oblasti zcela na místě," dodal.