Běžná kontrola dokladů, nebo zastrašování politických odpůrců? ČSSD a ODS se v pohledu na zásah policie na úterním setkání sociální demokracie zásadně rozcházejí. Volební lídr ODS Petr Nečas bude od policejního prezidenta Oldřicha Martinů žádat vysvětlení, proč policisté perlustrovali demonstranty s cedulemi proti ČSSD.

"Policie České republiky asistuje pořadatelské službě na mítincích ČSSD tak úslužně, že na pokyn pořadatelů legitimuje účastníky mítinku, jejichž jediným proviněním je, že v rukou drží transparenty," postěžoval si ve čtvrtek Nečas. 

Dodal, že v této věci nemá smysl obracet se na ministra vnitra Martina Pecinu, který se jako lídr pražské kandidátky ČSSD "v pracovní době" plně angažuje v kampani sociální demokracie.

Volební manažer sociální demokracie Jaroslav Tvrdík konstatoval, že necelá desítka mladých lidí sympatizujících s ODS podle policie porušila shromažďovací zákon, který mimo jiné zakazuje účastníkům mítinků zakrývat si tváře, proto byla perlustrována. 

Nečase a občanské demokraty také zajímá osud policisty zjištěných osobních údajů o protestujících odpůrcích ČSSD. "Obáváme se totiž, že skutečným cílem sociálnědemokratického ministra Peciny je, aby tato data mohla posloužit ke vzniku jakési databáze nepohodlných osob," poznamenal Nečas.

Volební lídr ODS zopakoval středeční slova šéfa volební kampaně ODS a místopředsedy Ivana Langera, že v Pardubicích údaje lidí protestujících proti ČSSD prověřovali nejen uniformovaní policisté, ale zřejmě i jejich kolegové v civilu. "Jaký k tomu byl důvod? Jaké k tomu měli právo? Vyjma toho, že by si snad mohli myslet, že policisté mohou na pokyn sociální demokracie všechno," řekl Nečas.

Svoboda projevu vs. právo na shromažďování

ODS se brání, že právo na svobodné vyjádření názoru je dané ústavou. K porušení shromažďovacího práva, jak argumentuje ČSSD, ale prý nedošlo. Protesty proti ČSSD na mítinku sociální demokracie v Pardubicích a policejní postup tamtéž vyvolaly tento týden ostrou přestřelku mezi ODS a šéfem volební kampaně ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem. Nečas jej dnes označil za "stínového předsedu ČSSD", který skutečného šéfa strany Jiřího Paroubka často ani nepustí ke slovu.

Tvrdík ve středu zveřejnil jména dvou účastníků pardubického protestu proti ČSSD, které označil za "tvrdé jádro, rowdies ODS", a upozornil, že jsou členy Modrého týmu ODS. Angažmá studenta Davida Zienteka v tomto klubu příznivců občanských demokratů dnes potvrdil mluvčí této strany Martin Kupka. Členy Modrého týmu jeho koordinátoři v úterý vyzvali k "vedení slušné a korektní kampaně".

"Předvolební napětí se bude stupňovat a sociální demokracie se bude snažit zdiskreditovat Modrý tým při jakékoliv příležitosti," upozornili v úterý na internetu koordinátoři týmu Petr Mach a Iveta Hamouzková.

"Jednoznačně odsuzujeme jakékoliv projevy násilí, agresivity či jiné projevy, které by znemožňovaly využití shromažďovacího práva. K ničemu takovému ale v Pardubicích nedošlo," uvedl dnes Nečas.

Podle šéfa kampaně ČSSD je přitom jen otázkou času, kdy se některému z protestujících na mítinku ČSSD něco stane. Občané, kteří na tyto akce chodí, prý cítí, "že se jedná o neférovou kampaň a podle toho konají". Pořadatelé tak prý někdy musí paradoxně bránit hlavně narušitele vlastních akcí. Nečas tato slova označil za neuvěřitelně závažná.