Generační napětí mezi mladými lidmi a seniory má kořeny v rodině. Při diskuzi v sídle vlády se na tom shodli odborníci, studenti středních škol i starší lidé.

Setkání s názvem "Fenomén Facebook aneb jedu se poprat s důchodcema do kaufu, beru si chrániče a pepřák" uspořádal vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Reagoval tak na vznik některých facebookových skupin, kde mladí lidé zesměšňují nebo urážejí seniory.

Podle některých odborníků i studentů mezigenerační napětí existuje, v médiích je prý ale zveličené. "Je to karikatura. Problém ale opravdu existuje a je třeba nacházet jeho stopy ve společnosti," řekl etik Jaroslav Lorman. "Diskuze je mimořádně důležitá. Vztahy mezi generacemi jsou napjaté. Sám mám negativní zkušenosti, například v pracovních vztazích," míní Miroslav Žák, který do debaty několikrát zasáhl za seniory.

Student Tomáš Sejkora vidí existenci napětí mezi mladou a nejstarší generací jako problém výchovy, který začíná v rodině. "Rodiče nemají čas na děti, na jejich výchovu, protože jsou dlouho v práci," řekl  Sejkora.

"Určité napětí tu bude stále"

"Rodina neplní roli, jakou měla v minulosti," uvedla sociální pracovnice Julie Městková. Lidské pospolitosti podle ní chybějí tradiční rituály, při kterých se rodiny běžně scházely, jako jsou svatby a pohřby. "Z toho vyplývá nedostatek přirozené mezigenerační komunikace," dodala.

Právě komunikace přitom podle mnohých diskutujících může vést k postupnému odstranění napětí. "Stáří představuje moudrost, kterou senioři mohou předat mladé generaci," uvedl Žák. "Není důvod, proč by se obě skupiny měly odsuzovat a dělat si naschvály.

"Mladí mohou starší lidi naučit dovednostem z dnešní doby, starší mladším předat své zkušenosti," doplnil Sejkora. "Určité generační napětí bude pořád, je to problém starý jako lidstvo samo," dodal Lorman.

Téma vztahů mezi generacemi se aktuálně dostalo do centra pozornosti i v souvislosti s předvolebním spotem Přemluv dědu, přemluv bábu. V něm mladí herci Jiří Mádl a Martha Issová promlouvají ke svým vrstevníkům, ať přemluví své prarodiče, aby nevolili levici.

Kocábův úřad výsledky dnešní debaty vyhodnotí, zatím se však do situace nebude vměšovat. "Budeme ji pozorovat," uvedl zmocněnec pro lidská práva.
Související