Většina Čechů (55 procent) podle průzkumu společnosti CVVM nechce přijetí společné evropské měny euro, tento výsledek ve sledovaném období průzkum CVVM zjistil poprvé od roku 2001. Tehdy naopak většina (52 procent) placení eurem v Česku chtěla. Nyní by přijetí eura uvítalo 38 procent lidí.

Mezi lety 2001 a 2010 se postupně převrátily většinové preference, v roce 2007 odpůrci zavedení eura poprvé získali mírnou převahu nad zastánci. "V posledním výzkumu pak tento rozdíl nabyl na významu a činí 12 procent," konstatoval průzkum CVVM. Ještě loni bylo proti euru 47 procent lidí a 44 pro.

Mezi hlavní odpůrce eura patří hlavně voliči ČSSD, KSČM, senioři, vyučení a lidé se špatnou životní úrovní. Zastánci eura jsou voliči ODS, vysokoškoláci, lidé do 30 let a občané s dobrou životní úrovní, konstatoval průzkum.

Podle vedení České národní banky se bude termín přijetí eura odvíjet od schopnosti konsolidovat stav veřejných financí. Podle vyjádření některých politiků i ekonomů z posledních týdnů je možné přijmout euro nejdříve v roce 2015.

Česká republika podle informací ministerstva financí loni nesplnila dvě ze čtyř maastrichtských kritérií, tedy požadavků unie nezbytných pro přijetí eura. Země nesplnila kvůli růstu schodku státního rozpočtu tříprocentní hranici deficitu veřejných financí. ČR rovněž nevyhověla kurzovému kritériu, protože zatím nevstoupila do systému směnných kurzů ERM II.