Billboardový předvolební souboj zuří i na hlavní třídě v Pardubicích. Lídr ODS, lídr sociálních demokratů, pak zase dvakrát ČSSD, jednou reklama na supermarket a lidovci. "My budeme mít jen jeden billboard na výjezdu z města. To víte, jsme malá strana, nemáme peníze," říká pobaveně jednička zelených v Pardubickém kraji Lucie Horváthová.

Právě na východě Čech se před pár měsíci stalo něco, co si ještě žádná strana v zemi netroufla. Vůbec poprvé tady na prvním místě kandidátky stojí Romka. Osmadvacetiletá Lucie Horváthová, sociální antropoložka se zkušenostmi z práce pro Evropskou komisi, Úřad vlády i pro lidi, kteří žijí v hluboké chudobě.

Je to vlastně raketová kariéra - teprve nedávno se stala členkou strany a hned vyhrála hlasování o první místo na kandidátce. Po šesti letech práce pro státní správu zjistila, že k tomu, aby dokázala něco změnit, musí na druhou stranu - mezi politiky.

"Velké strany, ty jsem kvůli všem těm aférám hned zavrhla. Vyšly mně tak jedině zelení. Asi proto, že jsem vzdělaná, mám za sebou výsledky a o romské problematice nemluvím v obvyklých klišé," vysvětluje.

Měla jít do zvláštní školy

A příběh Lucie Horváthové je zajímavý i z jiné stránky. Když měla jít do první třídy, psycholožka rodičům rovnou doporučila zvláštní školu. Jen proto, že si malá Lucie pletla romštinu s češtinou. Rodiče se ale nedali: matka se základní školou a otec, který se ve třiceti vyučil chemikem, poslali dceru do školky.

Za půl roku se naučila bezvadně česky a nastoupila do normální první třídy. Základní školou prošla s jedničkami a dvojkami a bez problémů i gymnáziem. A jedna perlička: teprve na gymnáziu zjistila, že je vlastně na přípravce na vysokou školu. Takže po maturitě zamířila na pardubickou univerzitu.

Samozřejmě zažila i to, co většina Romů. "Vím, do kterého klubu by mě pořád ještě nepustili, protože jsem Romka," ujišťuje. Vzpomíná také na to, jak po ní vrátná na kolejích jako po jediném studentu chtěla vždy občanku.

Když Lucie Horváthová vysvětluje, o co chce ve sněmovně usilovat, uslyšíte spíš jen fráze. I když je opakuje s neskrývaným nadšením: Méně korupce, průhledné veřejné zakázky, víc pracovních míst...

Navíc si nedávno prožila hodně ostrý křest, když musela víc než hodinu strávit v přímém přenosu Otázek Václava Moravce. A sama ví, že v nich nijak zvlášť nezazářila. "Bylo to těžké. Vedle mě tam seděli samí zkušení politici," vzpomíná.

Ve volbách to bude mít těžké, v průzkumu pro Českou televizi sice zelení na Pardubicku dostali přes pět procent, v dalším, tentokrát pro Český rozhlas, už ale ne. Navíc kandiduje ve třetím nejmenším volebním kraji, kde podle volebního systému tedy mají výhodu velké strany. Na Pardubicku se hraje o 10 poslaneckých křesel. "Když to nevyjde, zkusím na podzim kandidovat na radnici," říká.


HN představují, kandidáty, kteří mají šanci stát se novými poslanci.

V pondělí: Ivan Fuksa, bývalý starosta Příbrami z dob, kdy se jí říkalo středočeské Palermo