Semafor na přechodu přes tramvajové koleje být nemusí

Zástupci ministerstva dnes také uvedli, že přechod pro chodce, který se kříží s tramvajovými kolejemi, nemusí řídit semafor. Příslušná novela vyhlášky vyjde v nejbližších měsících. Úřad tak chce odstranit několikerý výklad, který často vedl k rušení přechodů.

"Na současné znění existují různé právní názory," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Například město Praha si vyhlášku podle něj vyložilo tak, že každý přechod přes koleje musí mít semafor. To vedlo k rušení řady přechodů, neboť náklady na vybudování světelné signalizace by byly příliš vysoké.

Ministerstvo naopak již před rokem vydalo metodický pokyn, podle kterého není budování semaforů nutné. Zcela má rozpory odstranit připravovaná změna vyhlášky, podle které může chodce před tramvají chránit místo semaforů třeba žlutý nápis na vozovce.

Lékárničky v automobilech doznají v následujících měsících několika změn. Podle vyhlášky ministerstva dopravy je musejí řidiči doplnit nejpozději do konce roku o resuscitační masku, fólii proti prochladnutí a leták s návodem, jak postupovat při dopravní nehodě. Povinnosti majitelů vozidel připomněl ministr Gustav Slamečka.

Vyhláška nově upravuje i parametry současného vybavení lékárniček. Určuje například velikost náplastí, šíři a savost obvazů nebo délku nůžek. Například nůžky budou muset být nerezové a 15 centimetrů dlouhé se zaoblenými hroty, minimální požadavky klade vyhláška i na trojcípý šátek. Obvazy napříště nemusejí být sterilní, čímž se významně prodlouží doba jejich trvanlivosti.

"Doporučujeme řidičům spíše doplnění lékárničky než nákup nové. Novou lékárničku by si měli koupit pouze majitelé starých, letitých lékárniček, které si výměnu zaslouží," řekl ředitel odboru provozu silničních vozidel Josef Pokorný. Náklady na doplnění lékárničky by podle něj neměly přesáhnout 150 korun.

Například v internetovém obchodě společnosti Avicenna stojí resuscitační maska s výdechovým ventilem a filtrem 55 korun, izotermická fólie 20 korun. Informační leták si mohou řidiči vytisknout z internetu. Nová lékárnička v internetovém obchodě specializované společnosti Shoparamedik stojí 300 korun.

"Tady je dominantní věc, že český člověk počítá s přechodným období, takže nějaký rapidní boom očekáváme až koncem toho období, tedy v prosinci," řekl zástupce Shoparamedik Petr Štěpánek. Doplňovat nemusejí majitelé nových vozů, neboť výrobci se řídí vyhláškou už od loňska.

Ministr Slamečka rovněž připomněl snahu úřadu zavést celoplošnou povinnost užití zimních pneumatik od listopadu do března. Návrh je nyní v meziresortním řízení. Ministerstvo se přiklonilo spíše k liberálnějšímu pojetí, kdy povinnost mít "přezuto" bude platit pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem nebo na silnicích, kde se námraza dá předpokládat.

Výhrady k návrhu ministerstva dopravy mají Liberecký kraj, kraj Vysočina a ministerstvo vnitra. Zatímco Severočeši jsou striktní a žádají zimní pneumatiky v zimě za všech okolností, Vysočina chce zachovat současnou možnost, kdy kraj vyznačuje úsek pro povinné užití zimních gum značkami.

Vnitro má podle Slamečky problém s kontrolou dodržování zákona. "Policie má vždy ráda jednoznačný zákon, my jsme touto cestou ale jít nechtěli," uvedl Slamečka. Ministerstvo podle něj zvolilo stejnou úpravu, jaká platí v okolních zemích včetně Německa. Pokud se návrh podaří prosadit, bude zřejmě platit nejdříve od listopadu 2011.

Slamečka také varoval řidiče, kteří si dosud nevyměnili řidičský průkaz, před očekávaným návalem na úřadech koncem roku. Do konce roku zbývá vyměnit téměř 800.000 dokladů, aktuálně přitom řidiči mění 50.000 průkazů měsíčně. Ministerstvo proto vyzdobilo svá auta nápisy "Nevyměníš, nepojedeš".