Petr Zelenka

Narodil se 21. srpna 1968 v Praze. Na FAMU vystudoval obor scenáristika a dramaturgie. Píše a režíruje divadelní hry i televizní povídky. Na kontě má už také několik filmových dokumentů i celovečerních snímků. (Knoflíkáři, Samotáři, Rok ďábla, Karamazovi).

Za debut Knoflíkáři byl přitom oceněn Českým lvem i cenou Tiger, kterou uděluje mezinárodní festival v Rotterdamu. Prestižní cenu Alfréda Radoka dostal i za původní divadelní hru Příběhy obyčejného šílenství.

Pravice není ideální, ale čeští levicoví politici jsou hloupí a neschopní porozumět složitému globálnímu světu, říká autor klipu "Přemluv bábu" Petr Zelenka. Video, na kterém herci Martha Issová a Jiří Mádl vybízejí mladé lidi, aby přesvědčili prarodiče k volbě pravice, nemá podle něj urážet starší generaci - je pokusem zabránit vítězství Jiřího Paroubka a jeho spojení s komunisty.

HN: Jak video vlastně vzniklo?

Dlouho jsem si říkal, že mě může být politika ukradená. Že politici jsou zdiskreditovaní zleva doprava, že samotné pojmy levice a pravice jsou úplně pomíchané a že vlastně už nikdo neví, co vlastně za nimi hledat. Asi před rokem jsem si ale uvědomil, že ještě dokážu rozlišovat mezi menším a větším zlem. Uvědomil jsem si, jakou národní ostudu představují rostoucí preference KSČM, a došlo mi, že musím udělat všechno pro to, aby se komunisté nedostali k moci .

HN: Takže váš klip má být primárně varováním, že se sociální demokracie spojí ve vládě s komunisty?

Přesně tak. Ve chvíli, kdy Paroubkem vedená sociální demokracie dává jasně najevo, že to je ochotna kdykoli udělat, rozšiřuje se boj proti komunistům i na boj proti ní.

HN: Levice vládne v mnoha západoevropských zemích. Co by bylo tak hrozného na tom, kdyby vládla tady?

Paroubkova ČSSD není autentická levice, aspoň ne v tom smyslu, jak je levice chápána na Západě. Česká ČSSD, to je jenom čirý, do detailu promyšlený, rafinovaný populismus. Oni angažují sociology, experty na veřejné mínění a ti jim zjistí, co lidi chtějí slyšet. A ČSSD to pak voličům slíbí. Říkám tomu vědecký populismus. Je to vlastně taková obdoba vědeckého komunismu.

HN: Podle průzkumů se ale řídí v politice v západní Evropě skoro každý.

To možná ano, ale v západních zemích je levice svobodnější. Tady je to brzda. Poslední rok u nás vlastně neexistuje vláda. Všichni víme, čí je to vina. Česká levice vůbec nechápe pojem parlamentní demokracie. Komunisté klasický parlament neuznávají. To, že se nyní účastní voleb, je jen z nouze ctnost. A sociální demokracie se s touhle destruktivní stranou kdykoli spojí. Neříkám, že česká pravice je výborná. Je to ale menší zlo. Aspoň ještě dodržuje nějaká pravidla. Levice ne.

Čeští levicoví politici jsou hloupí

HN: Proč jste si vybral k vyjádření svého postoje zrovna klip na YouTube?

Člověk, který chce něco říci k politice, je v těžké situaci. Startovní pozice je bezmoc. Když nemá peníze, v podstatě neexistuje veřejný prostor, ve kterém se může vyjádřit, aby ho někdo slyšel. Maximálně může pomalovat zeď nebo něco pověsit na blog.

Přemýšlel jsem, co se dá dělat na internetu. A přivedlo mě to k americkému modelu virálních videí. Viděl jsem, co dělá Sarah Silvermann (natočila klip na podporu Baracka Obamy, kterým se Zelenka inspiroval - pozn. red.), viděl jsem, co dělá Steven Spielberg. A říkal jsem si: tohle je cesta. Potom jsem zkoumal pravidla virálního videa. Zjistil jsem, že optimální délka je tři až čtyři minuty a že čím šílenější, tím líp. Což se nakonec potvrdilo.

HN: Jak jste přišel na Marthu Issovou a Jiřího Mádla?

Někdy před rokem jsem přišel za Marthou, kterou znám lépe, a zeptal jsem se, jestli by do toho šel i Jirka. Řekla, že ano.

HN: Počkejte, to video vznikalo tak dlouho?

Chystali jsme ho už před původně plánovanými podzimními volbami, které nakonec fakticky zrušil právě Paroubek. Zpráva, kterou jsme chtěli říci, se ale vůbec nezměnila. Samotné video jsme natočili asi za tři hodiny, ale na textu jsme dost pracovali. Oba herci museli souhlasit s každou větou. Aby to bylo vtipné, a aby současně seděla fakta. Natočili jsme různé varianty a pak z toho jedna vyšla.

HN: Kolik vás to vlastně stálo?

Stálo nás to jenom čas. Když spočítáte, kolik stojí čas můj nebo Jirky Mádla...prostě se to vešlo do nějakých pár tisícovek.

HN: Vy platíte za kritika globálního kapitalismu a tady jdete proti levici..., jak to jde dohromady?

Prostě v téhle konkrétní zemi vidím nebezpečí nalevo. A navíc: aby politici vůbec pochopili, jak funguje globální svět, musí být trochu chytří. Česká levice - to jsou pro mě osobně především hloupí politici. Nedokážou se zorientovat ve světě, který je takhle složitý.

HN: Proč ale máme věřit pravici? Miroslav Kalousek byl před čtyřmi lety ochotný se spojit s komunisty, ODS má za sebou korupční kauzy...

Máte pravdu, že všechno je relativní a slova nemají v politice valný význam. Třeba slovo "důvěra", "upřímnost", nebo "vlevo" a "vpravo". To je neštěstí. Ale přesto si myslím, že má smysl něco dělat. Můžeme se zorientovat třeba podle inteligenčního kvocientu politiků. Pravice je prostě chytřejší než levice a já radši budu fungovat pod trochu chytřejšími lidmi.

HN: V klipu doporučujete volit nové pravicové strany. Nebude ale platit Cimrmanova věta, že po fázi očekávání bude následovat fáze zklamání?

Možná ano, ale aspoň ať se něco pohne. Bude dobré, když se co nejvíc obmění poslanci, protože to je jeden ze způsobů, jak aspoň trochu snížit míru korupce. Já bych navzdory všem pochybám volil TOP 09. Pokud jde o Věci veřejné, tak mám pochybnosti - u nich populismus vidím tady.

Chtěli jsme být nekorektní

HN: Překvapila vás intenzita reakce na váš klip?

Opravdu jsme něco takového nečekali. Vůbec jsme netušili, že se toho chytnou noviny, televize... Ale zřejmě jsme opravdu přišli s něčím, co je pro Čechy nové. Některé reakce na webu byly zajímavé, ale asi 60 procent byly sprosté výkřiky. Třeba v tom smyslu, že jsme to museli udělat za prachy. To je bohužel první, co napadne Čecha. A pak tahle myšlenka jeho mozek okupuje a už se tam toho moc dalšího nevejde.

HN: A co reakce politiků?

My jsme potřebovali, aby se s naším projektem neztotožnila žádná politická strana. Což nebylo jednoduché. Museli jsme to udělat tak politicky nekorektně, aby si to nikdo nemohl přivlastnit. A povedlo se. Jestli si někdo myslí, že nám potom s díky psal, esemeskoval nebo volal Kalousek či Nečas, pak přísahám, že ne. Prostě jsme to udělali tak kontroverzně, aby se všechny strany od toho musely distancovat. Už proto, že si nemohou být jisté, komu to vlastně pomůže.

HN: Mimochodem žijí ještě vaši prarodiče?

Bohužel ne, ale kdyby žili, tak by samozřejmě komunisty nevolili, sebrali jim majetek. Moji rodiče žijou a video se jim líbilo.

HN: Narážíme na to, že vás kdekdo obviňuje z urážení starých lidí. Ozval se i ministr pro lidská práva Kocáb, že prý je to za hranou.

Pokud jde o Kocába, tak je to docela legrace: Texty jeho Pražského výběru byly podle něj v pořádku, ale my jsme to prý přehnali... My neříkáme "vydírejte staré lidi". My říkáme: jestli máte v rodině nějaké neshody, tak se o tom bavte. A mám zkušenost, že se o tom některé rodiny bavit začaly a to je na tom nejlepší.

I socioložka Jiřina Šiklová, která natočila s Ondřejem Liškou videorepliku, potvrzuje, že určitá animozita mezi generacemi reálně existuje, že my jsme ji jenom pojmenovali. A že to jsou právě levicové strany, které zacházejí se starými lidmi šíleně. Kupují si je za třináctý důchod, to přece není v pořádku.

HN: Co když levice vyhraje?

My jsme si nedělali iluze, že zvrátíme dějiny. Ale byl bych rád, kdyby se společnost alespoň trochu polarizovala. Aby bylo jasné, že je tady skupina lidí, která nahlas říká: tahle vláda nám nevyhovuje a tenhle způsob politiky taky ne. A že budou dělat všechno, aby se to změnilo.

HN: Řada lidí má pocit, že společnost je už teď polarizovaná až dost. A vy té nespokojené části klipem dodáváte dost ostrou munici.

To myslíte tak, že náš klip někdo může vzít jako nabádání k agresi? To snad ne, něco takového vůbec neobsahuje. Naopak, je tam humor - ten agresivitu spolehlivě utlumuje. Nějaká nová vajíčka na Paroubka, to vůbec nechceme, to je špatně. Změna politiky je ovšem nutná.

HN: Jakou změnu máte na mysli?

Třeba takovou, že se změní konstelace lídrů v ČSSD a ta strana bude použitelná. Současný lídr Paroubek - to je prostě něco strašného. To je novodobý diktátor. Jestli tohohle člověka bude volit 40 procent lidí, je to národní tragédie.

Vlastně se tak opakuje historie. Teď se s údivem ptáme: Jak je možné, že se komunisté v roce 1948 dostali k moci? Odpověď je jednoduchá: už ve volbách 1946 získali většinu.

HN: Je v české genetické výbavě něco špatně?

U nás je zvykem český národ chválit a on si to velice často nezaslouží. Přežívá díky pár výjimečným jednotlivcům, kteří jsou na výši a kteří ho ženou dopředu - mám na mysli třeba prezidenta Václava Havla. Ale většina národa je na tom hodně špatně.

Vadí černý humor? Tak zavřeme Cimrmana!

HN: Nepřecenili jste trochu smysl pro humor a nadsázku, kterou je naše společnost schopná strávit?

Pokud jde o humor, tak téhle společnosti věřím ještě nejvíc. Už méně jí věřím, jak moc je schopna rozhodovat o své budoucnosti. A už vůbec jí nevěřím, pokud jde o schopnost rozpoznat budoucího diktátora.

To, že naše video nebylo pro někoho vtipné nebo že pro někoho byl náš humor už nepřijatelný, to je možné. Je to prostě černý humor. Jára Cimrman - to je taky černý humor. A měl by jít do vězení za znevažování českého národa?

HN: Nebojíte se, že polovina národa přestane chodit na vaše filmy?

Nebojím. Společnost je příliš složitá, než aby to fungovalo takhle přímočaře.