Jak bude vypadat Česko za 15 let

Svět podle ČSSD

- Bude se platit eurem
- Průměrný plat bude asi 40 tisíc měsíčně
- Ekonomika poroste kolem 4,5 procenta ročně
- Rozšíří se jaderná elektrárna Temelín a dostaví se dálniční síť
- Úředníci budou mít větší pravomoci při vybírání daní a potírání korupce
- Zaměstnanci i firmy budou více platit do důchodového systému
- Nová místa pro technicky zaměřené odborníky nad 50 let
- Více studentů učilišť
- Do pěti let dvakrát více peněz na vědu

Svět podle ODS

- Stejné nebo nižší daně než dnes
- ČR bude lépe čerpat dotace EU
- Ministři a vlády budou trestáni za to, že přečerpají rozpočet
- V roce 2017 bude vyrovnaný rozpočet, bez dluhu
- Česko nebude zcela závislé na normách a nařízeních EU
- Na českém uzemí bude protiraketová základna USA
-Studenti vysokých škol se budou podílet na placení studia
- Výdaje na vědu z poloviny od soukromých investorů
- Sociální dávky jen těm, kteří je potřebují a jsou aktivní

Bude se v Česku za deset let platit eurem? Bude tu stát další Temelín? Dojedou Češi až do Vídně po dálnici? Nebo na tom bude země tak špatně jako dnes Řecko?

Za necelý měsíc budou Češi volit nejen mezi tím, jestli se bude u lékaře platit třicet korun, nebo ne. Může jít také o to, jak bude Česko vypadat v roce 2020 nebo 2025.

Obě největší politické strany, ODS i ČSSD, mají velké plány nejen na příští čtyři roky, ale také na příštích deset až patnáct let. Kdyby se jedné nebo druhé podařilo ovládnout zemi na dvě až tři volební období, můžou Češi čekat velké změny. Ale pokaždé jiným směrem. Jak by se tedy v té době žilo v modrém, a jak v oranžovém Česku?

Průmyslové srdce Evropy

Obě největší české strany si dávají pro příštích deset patnáct let velmi pěkný cíl - dostat Česko mezi nejvyspělejší země Evropy. Sociální demokraté jsou dokonce konkrétní, chtějí Čechy umístit do desátého místa na žebříčku nejúspěšnějších zemí EU (dnes je přibližně na sedmnáctém místě).

"Průměrná reálná mzda by se mohla pohybovat přes 40 tisíc korun měsíčně," píší sociální demokraté ve své Vizi 2025, kterou strana zveřejnila v březnu. Dnes je průměrná mzda necelých 26 tisíc. ČSSD tvrdí, že pod jejím vedením vzroste česká ekonomika za patnáct let o 45 procent. Do země přiteče každý rok 11 miliard dolarů v zahraničních investicích. Sociální demokraté slibují také do pěti let dvakrát více peněz pro vědu a školství, o polovinu vyšší platy pro lékaře a sestry a samozřejmě zdravotnictví v rukou státu a bez poplatků.

V roce 2025 by ale také bylo Česko pod vládou Jiřího Paroubka stále zadlužené. "Samozřejmě je lepší být bez dluhu, ale jestliže si vypůjčujete na to, abyste dosahovali růstu HDP, a jeho přírůstky růst dluhu převyšují, je to pozitivní," tvrdí ČSSD. Podle jejich vize by splácení dluhu znamenalo, že by nemohly "růst platy ani se dále stavět dálnice".

V případě, že by budoucí vlády nijak nešetřily na straně státu, má to svoji logiku. A ČSSD nijak šetřit neplánuje. Místo toho ČSSD naznačuje další zdroj financí: "Paradoxně lze říci, že energetický gigant ČEZ je snad nejsilnějším kapitálovým zdrojem v zemi," stojí ve Vizi 2025.

Při čtení vizí sociálních demokratů se nelze ubránit pocitu, že se program ČSSD na příštích patnáct let psal už někdy za vlády Miloše Zemana. Hlavní roli v něm hraje těžký průmysl a oblíbené zahraniční investice.

ODS, jejíž Vizi 2020 sepisoval především lídr strany Petr Nečas, má jinou představu: Česko by naopak dluh umořovalo. Nečas počítá s tím, že se nebudou zvyšovat daně, státní aparát bude mnohem menší. "Česko má potenciál se stát silnou a dynamicky se rozvíjející znalostní ekonomikou, zemí s nízkými daněmi a důrazem na zvýhodnění práce a podnikání," píší experti ODS ve Vizi 2020.

Jsme vůbec v krizi?

Základní rozdíl mezi ODS a ČSSD je v tom, že podle prvních je nutné šetřit, podle druhých je Česko v dobré ekonomické formě, státní bankrot jako v Řecku nehrozí, jen je třeba trochu přidat v investicích do "infrastruktury" a pak také do průmyslu, aby bylo co exportovat.

Také důchodovou krizi, asi nejpalčivější problém Česka, chtějí obě strany řešit každá po svém. ODS chce do důchodového systému zapojit soukromé fondy, ČSSD s reformou důchodů ani nepočítá. Vše chce nechat při starém, ale jak zaměstnanci tak i zaměstnavatelé by platili vyšší daně, respektive odvody do sociálního systému.

ODS a ČSSD se shodnou jen na tom, že do roku 2025 bude v Česku stát další jaderná elektrárna. A na tom, že budou nové dálnice. Podle ČSSD asi 70 kilometrů, ODS jde dál, chce jich 100.


Volební seriál HN Modrý versus oranžový svět: Zítra čtěte srovnání programů, první díl - Zdravotnictví

ctete-v-uternich-HN