Olomoucké okresní státní zastupitelství zastavilo stíhání zbývajících 13 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ.

Zaměstnancům energetické společnosti hrozila obžaloba z útisku kvůli jejich postupu proti černým odběratelům elektřiny. Stíhání dalších kontrolorů žalobci zastavili už před dvěma měsíci.

O rozhodnutí informoval server iDnes, kterému mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták řekl, že policisté jsou krokem státního zástupce překvapeni, ale nebudou ho komentovat.

Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů v minulosti podalo sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. Právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele, řekl, že proti rozhodnutí žalobců podal stížnost. "Toto je klasická známka úrovně justice v České republice," řekl. Stížnost právník podal i proti zastavení stíhání předchozí skupiny kontrolorů. O té podle něj zatím rozhodnuto nebylo.

ÚOOZ původně v listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát.

Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Většiny případů se měli dopustit v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.
Návrh na obžalobu kvůli vydírání nakonec detektivové podali u 26 lidí. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a kauzu postoupilo okresním žalobcům. Ti ji zastavili 28. dubna.

ČEZ s odpojováním údajných černých odběratelů elektřiny skončil v polovině února. Šéf kontroverzního útvaru Karel Vaniš byl převeden na administrativní práci.

"Tak jako i ostatní nařčení zaměstnanci má za sebou velmi těžké a psychicky náročné období, které bylo obtížné i pro rodinu. Jeho pracovní zařazení v rámci Skupiny ČEZ bude záležet i na něm," odpověděl dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž na dotaz, zda se Vaniš opět vrátí do vedení útvaru.