ODS navrhne, aby mladiství pachatelé brutálních trestních činů, jako je vražda, mohli být doživotně izolováni od společnosti. Těmto lidem by mohlo být uloženo ochranné léčení, po dosažení plnoletosti by mohli být umístěni v detenčním ústavu, řekl exministr spravedlnosti a volební lídr ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil. ODS se podle něho nebrání ani debatě o snížení věku trestní odpovědnosti.

Občanští demokraté předlohou reagovali na takzvanou kmetiněvskou výzvu. Petici vyprovokovalo to, že sadistický pachatel vraždy třináctileté Barbory z Kmetiněvsi, v době činu nezletilý, je po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez jakéhokoli dohledu.

V současnosti končí podle Pospíšila mladistvým pachatelům při dosažení 18 let ochranná výchova a stát nad nimi nemá žádnou kontrolu. "Chceme, aby u dětí bylo možno uložit ochranné léčení," uvedl.

Ochranné léčení podle něho není časové omezené. Pokud je někdo sexuální deviant, může být celý život izolován," zdůraznil Pospíšil. Po dosažení plnoletosti by mohli být dětští agresoři umístěni v detenci, dodal Pospíšil.

ODS zpracovala paragrafové znění novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Týká se dětí, které by spáchaly brutální trestní čin kvůli duševní poruše, například sexuální deviaci, nebo pod vlivem návykové látky. Pospíšil soudí, že předloha by mohla platit ještě letos.

Sociální demokraté přišli s návrhem, aby u nejzávažnějších trestných činů, jako je vražda, mohl soud u dětí od věku 12 až 14 let individuálně posoudit, zda pachatele lze považovat za trestně odpovědného. Následně by mu mohl vyměřit trest stejně jako u dospělého. Nyní je hranice trestní odpovědnosti stanovena na 15 let. Mladík z Kmetiněvsi dívku zavraždil jako třináctiletý. Skončil ve výchovném ústavu, který letos v lednu opustil.
Podle Pospíšila je návrh ODS efektivnější. Při snížení trestní odpovědnosti by mladistvý vrah dostal poloviční trest, tedy zhruba sedm let, potom by byl propuštěn, uvedl. Diskusi o snížení trestní odpovědnosti se občanští demokraté nebrání. Pospíšil připomněl, že snížení na 14 let navrhoval v novém trestním zákoníku. Ještě nižší hranice by ale byla podle něho v rozporu s úmluvou OSN o právech dítěte.

Autor petice, starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil návrh ODS přivítal, ač to není snížení trestní odpovědnosti. "Původní verze zněla snížit trestní hranici, aby pachatelé byli postiženi. Říkal jsem ale, že přijmeme jakékoli řešení," uvedl Kvapil na tiskové konferenci ODS. Petici podepsalo přes 400.000 lidí.
Související