Sedmdesát procent pravidelných linkových autobusů které přijíždějí z Česka, se nevyhne kontrolám německých policistů. Vyplývá to ze statistik českého ministerstva vnitra, které proto proti této německé praxi protestuje.

"Kontroly výrazně zasahují do jejich jízdních řádů," uvedl ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman, který minulý týden o sporných kontrolách českých řidičů jednal se zástupci německého ministerstva vnitra. Němce podle něj čísla z uvedené statistiky zaskočila.

Podle Haišmana nemají kontroly v takovém rozsahu opodstatnění a Němci tím vyjadřují nejistotu nad prací české policie. Českému ministerstvu se také nezamlouvají noční německé kontroly českých řidičů, kdy je prý kontrolují policisté bez uniforem v civilních vozech bez jakéhokoliv označení. "Předpokládám, že se brzy začneme bavit o konkrétních opatřeních v této souvislosti," dodal Haišman.

Roste počet stížností na šikanu

Na jednání si podle něj zástupci obou stran vyjasnili také odůvodňování kontrol tím, že Češi by u sebe mohli mít drogy. Počet stížností na údajnou šikanu ze strany německých policistů totiž vzrostl od počátku roku, kdy byly v Česku stanoveny limity pro množství drog. Podle nich policie rozlišuje, zda je člověk přistižený s drogou podezřelý ze spáchání přestupku, či trestného činu. Německá strana si to prý vysvětlila tak, že jsou v České republice drogy povoleny.

České ministerstvo vnitra eviduje od počátku tohoto roku 34 stížností, kdy si čeští řidiči stěžují, že hlavně bavorští policisté je při silničních kontrolách šikanují. Na rakouské policisty si stěžoval pouze jeden český řidič. Od ledna 2008 ministerstvo celkem eviduje přes 119 stížností, z toho 26 na rakouskou policii. Lidem se nelíbí hlavně důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale také údajně arogantní chování policistů a celníků v civilu.

V loňském roce česká policie začala rozdávat řidičům jedoucím do Německa a Rakouska letáček s informacemi, jak mohou policisté postupovat a kde si řidiči mohou případně stěžovat. Podobné letáčky začala letos rozdávat i bavorská policie.

Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Česko s Německem o režimu po vstupu do Schengenu jednalo. Například policejní prezidenti ČR a největší německé spolkové země Bavorska Oldřich Martinů a Waldemar Kindler v listopadu 2007 uvedli, že po rozšíření schengenského systému posílí kontrolu více než tisícovka policistů po obou stranách hranic mezi Českem a Bavorskem.

Související