Místopředseda ČSSD a lídr její jihomoravské kandidátky v nadcházejících parlamentních volbách Bohuslav Sobotka dostal ve středu v podvečer  na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Napadl jej silně opilý osmačtyřicetiletý muž, který byl na místě zadržen a noc přečká v policejní cele. Představitelé politických stran napadení Sobotky odsoudili, vzájemně se však obviňují z toho, kdo nese za vyostřování kampaně vinu.

Protože si Sobotka stěžoval na bolesti hlavy, sanitka jej převezla do nemocnice, kde zůstal. "Pacient je hospitalizován, žádné další informace si nepřeje sdělovat," uvedla mluvčí fakultní nemocnice v Brně Bohunicích Anna Mrázová. Odmítla odpovědět na otázku, jak dlouho Sobotka v nemocnici bude a nakolik je jeho stav vážný. ČSSD do konce týdne zruší volební mítinky, které měl Sobotka naplánovány, řekl poslanec sociální demokracie Jeroným Tejc.

O tom, jak dál na jižní Moravě vést kampaň, se sociální demokraté poradí. "Další postup zvolíme podle toho, co nám řeknou lékaři," řekl Tejc.

Paroubek: je to následek nenávistné kampaně médií a ODS

Představitelé stran incident odsoudili, avšak vzájemně se obviňují z toho, kdo z nich může za eskalaci napětí při volební kampani. Předseda ČSSD Jiří Paroubek okamžitě v tiskovém prohlášení označil napadení Sobotky za "bezprecedentní vyvrcholení nenávistné kampaně vůči ČSSD, kterou vedou pravicová média v čele s MF Dnes, Lidovými novinami a Hospodářskými novinami". Je to podle něj také důsledek "nenávistné kampaně ODS v režii Ivana Langera s jeho Modrým týmem".

Občanští demokraté se podobným nařčením ohradili. Lídr ODS Nečas považuje útok na Sobotku za nepřijatelný, vyjádřil mu svou sounáležitost. Agresivitu ale podle něho vnesla do kampaně ČSSD.

Podle lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga se na úrovni kampaně podepsala její délka. Připomenul, že trvá zhruba deset měsíců, čímž postupně ubývá myšlenek a objevuje se osočování. "Pak to bere jeden vážně," reagoval na incident v Brně v pořadu České televize Otázky Václava Moravce Speciál. Za děsivý trend označil atmosféru předvolební kampaně lídr strany Věci veřejné Radek John. I on si myslí, že za agresivitu může ten, kdo šíří v rámci kampaně lži a urážky.

Nelíbily se mu prý Sobotkovy názory

Rozhněvaného útočníka, jemuž se podle dostupných informací nelíbily Sobotkovy politické názory, zadrželi do příjezdu policie ostatní účastníci předvolebního setkání. Ukázalo se, že měl v krvi 1,88 promile alkoholu. "Noc přečká v policejní cele. Co bude dál, to se rozhodne poté, co bude ve čtvrtek k věci vyslechnut," řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Krátce před incidentem promlouval Sobotka k přítomným lidem před obchodním centrem Rubín na Makovského náměstí v brněnské čtvrti Žabovřesky. "Náhle k němu přistoupil muž v červeném tričku, šermoval před ním rukama a pak jej udeřil," řekl redaktor Práva, který byl svědkem události. Sobotkovi po útoku krev netekla. Hned odešel.

Státní zástupce navrhl vazbu

Ministr vnitra a lídr pražské kandidátky ČSSD Martin Pecina uvedl, že případ bude řešen ve zkráceném řízení. "Můžeme očekávat potrestání toho člověka velmi rychle," poznamenal. Na základě informací od vrchní státní zástupkyně Renaty Vesecké uvedl, že odpovědný státní zástupce na útočníka navrhl uvalit vazbu. O té bude rozhodovat soud.

Státní zástupce podle ministra vnitra zřejmě usoudil, že by zadržený útočník v případě dalšího pobytu na svobodě mohl pokračovat v trestné činnosti.

V ten samý den přitom ČSSD vyzvala prezidenta Václava Klause a další politiky demokratických stran, aby veřejně odmítli násilí na mítincích sociální demokracie. Pobouření ČSSD vyvolal především úterní mítink ve Slaném, na který několik studentů přineslo nesouhlasné transparenty. Na jednom z nich stálo "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR".

V Kladně zase v úterý mezi účastníky mítinku kdosi hodil litrovou sklenici s utopenci, podle ČSSD jen náhodou nezranil jednu z účastnic. Mluvčí kladenské policie Jana Dětská řekla, že policie tento incident vyšetřuje na základě trestního oznámení, které podala jedna žena.