Po pražském primátorovi Pavlu Bémovi z ODS přispěl krátce před volbami knihou na český trh exministr zdravotnictví a středočeský hejtman za ČSSD David Rath. Oba se ve svém díle vypořádávají s kolegy z politiky - Bém je popsal prostřednictvím pohádek, Rath přišel s encyklopedií Významní čeští pravicoví politici.

Publikaci ve středu v restauraci Lidového domu pokřtili "dvojníci" tří ze 16 politiků, kteří mají v knize medailonek. Muži v gumových maskách představovali Rathova předchůdce ve funkci hejtmana Petra Bendla (ODS), exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a jeho mluvčího Tomáše Cikrta.

"Jde většinou o příhody a příběhy, které se skutečně staly a kterých jsem byl svědkem," uvedl Rath. Poznamenal, že drbů se ale zcela nevyvaroval. Před medailonky svých politických oponentů vložil vlastní - sám sebe v něm označil za "socanského bitkaře".

Zahajuje kapitolou věnovanou Bémovi s podtitulem Levná Opencard. Následují Bendl - Prodavač nemocnic, Julínek - Regulační Tomáš, ale také prezident Václav Klaus - Vrtošivý bůh, šéf ODS Petr Nečas - Suchar - spasitel a lídři TOP 09 Miroslav Kalousek - Padákový špiritus a Karel Schwarzenberg - Schlafenberg.

U posledního ze jmenovaných sáhl Rath hluboko do historie. "(Schwarzenberg) Dávný předek jménem Erkinger se okolo roku 1420 účastnil tažení proti husitům a císař Zikmund mu dal do zástavy Žatec, Kadaň a Beroun. A zhruba třicet let po bitvě na Bílé hoře získal schwarzenberský rod příslušnost k Čechám. Za své předky samozřejmě nikdo nemůžeme, ale je dobře tyto věci znát, když se naopak používají jako argument, že někdo někde má hluboké kořeny a ušlechtilou tradici," napsal. Připomenul ale také, že otec bývalého ministra zahraničí se jako jeden z mála šlechticů nepřidal na stranu německých okupantů a Schwarzenberg sám velice aktivně podporoval disent.

Kalouskova politická genialita prý stojí za tím, že Schwarzenberg se stal jako populární osobnost předsedou TOP 09, i když jeho vlastní názory na politiku "známé nejsou, na rozdíl od jeho vztahu k ovocným knedlíkům".

Související