Předvolební model agentury CVVM - duben 2010

ČSSD - 30 %

ODS - 22,5 %

KSČM - 13 %

TOP 09 - 11,5 %

VV - 9 %

SZ - 4 %

KDU-ČSL - 4 %

Předseda ČSSD ve čtvrtek vyzval pořadatele projektu Studentské volby 2010, aby zveřejnil co nejdříve, jak ve fiktivních volbách hlasovali studenti na středních školách. Přitom sociálnědemokratičtí hejtmani v minulých týdnech proti akci protestovali a David Rath (ČSSD) písemně ředitele škol ve Středočeském kraji varoval před možným porušením školského zákona.

Člověk v tísni, který akci připravil, odmítl žádost sociální demokracie vyhovět. "V současné chvíli nevidíme důvod měnit termín vyhlášení výsledků studentských voleb. Celkové výsledky bychom nezveřejnili na žádost žádné politické strany," sdělili v prohlášení zaslaném ČTK.  

Jiří Paroubek sám zdůraznil, že on k nezveřejňování informací nevybízel. "Nikdy jsem se nevyjádřil proti studentským volbám. Nikdy. Ani proti jejich zveřejnění. Čili já teď žádám, aby byly zveřejněny. Ne jako Jiří Paroubek, ale jako předseda sociální demokracie," prohlásil Paroubek. "Já jsem hejtmany k ničemu nevedl, je to jejich věc," dodal.

U studentů vítězí pravice 

Organizátor, nezisková společnost Člověk v tísni, chtěl původně výsledky oznámit již minulý týden, po jednání s ministerstvem školství a Asociací krajů ČR vedenou hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) ustopil a zveřejnění odsunul až na konec května, po skončení skutečných parlamentních voleb.

ČSSD přitom podle dílčích výsledků nečeká lichotivé umístění. Podle informací z několika škol se potvrdily obavy hejtmana Ratha, že středoškoláci jsou spíše pravicově orientovaní. Ve školách, které výsledky i přes zákaz zveřejnily, zvítězila drtivě TOP 09 před ODS, naopak sociální demokraty by volilo méně než pět procent studentů.

Podle čtvrtečního prohlášení Jiřího Paroubka však mladí lidé sociální demokracii volili, chtěl by proto, aby byly výsledky zveřejněny. Člověk v tísni se zatím k jeho návrhu nevyjádřil.

Na volby si kvůli údajné politické propagandě na školách o možnému ovlivnění skutečného hlasování stěžovali hejtmani z řad ČSSD. Ministryně školství dala po jednání s nimi od projektu ruce pryč. Původně se mělo účastnit 198 škol, nakonec je jich jen 140.

"Z telefonické i emailové komunikace s pedagogy víme, že poté, co bylo publikováno Společné prohlášení ministerstva a Asociace krajů ČR mnoho škol, které o zapojení do akce uvažovalo, od svého záměru ustoupilo a nepřihlásilo se. Takže celkové číslo mohlo být vyšší," uvedla serveru iHNed.cz Tatiana Čabáková z Člověka v tísni.  

Studenti volili i "piráty a dělníky"

Po hlasování ale některé školy výsledky publikovaly. Buď je zveřejnily na svých webech, nebo je poslaly iniciátorovi facebookové skupiny pro zveřejnění výsledků Lubomíru Kubátovi. Předběžné výsledky ukázaly, že studenti preferují pravici. Sociální demokraté, kteří předvolební průzkumy vedou přibližně s 30procentní podporou, pak u studentů zcela propadli a nedostali by se do sněmovny. 

Například studenti brněnského gymnázia volili z 38 procent TOP 09, druhá byla ODS s 22 procenty hlasů a 11 procent studentů dalo hlas České pirátské straně. Do sněmovny by se podle jejich hlasování dostaly ještě Věci veřejné se sedmi procenty a DSSS s pěti procenty.

Podobně se vyjádřili i gymnazisté z Nymburka, kde volili ze 48 procent TOP 09, 17 procent hlasů obdrželi občanští demokraté a mezi šesti a sedmi procenty dostali "piráti", DSSS a komunisté. Pražští studenti z Gymnázia Malostranská pak do uren vhodili 58 procent lístků pro TOP 09, do sněmovny by poslali ještě ODS a Věci veřejné.

Poslance by letos mohlo poprvé vybírat zhruba 530 tisíc lidí z více než osmi milionů voličů, uvedl počátkem roku deník Mladá fronta Dnes s odkazem na výhled ČSÚ o věkovém složení obyvatelstva. Jde o mladé lidi, kteří oslavili osmnáctiny v uplynulých čtyřech letech, Podle expertů i průzkumů však hlasovat přijde zhruba jen třetina z nich.

"Kdyby tato věková skupina dospěla nějak masově k názoru, že tentokrát je třeba, je vhodné nebo je módní jít volit, tak by mohla podstatným způsobem ovlivnit konečný výsledek," uvedl v dnešním deníku Právo ředitel výzkumné agentury Factum Invenio Jan Herzmann.