Když sociální demokraté na přelomu února a března jednali se svými americkými mediálními experty z poradenské firmy PSB, dostali jednu klíčovou radu: strana a hlavně její předseda Jiří Paroubek se nesmí v předvolební kampani nechat vyprovokovat. Paroubek se dlouho snažil, ve čtvrtek ale definitivně ztratil nervy.

Na tiskové konferenci oznámil, že až do voleb přestává mluvit s velkou částí tištěných médií v Česku. "Štvavá pravicová média" totiž podle Paroubka vyvolávají atmosféru konfrontace a nenávisti ve společnosti, a to společně s českými pravicovými stranami.

Na otázku, jak přesně svá slova myslel a jaké pro to má důkazy, už ale na tiskové konferenci nedošlo. Na chvíli sociální demokraté své slovo dodrželi. Hlavní volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík proto v průběhu celé tiskové konference hlídal, kdo se hlásí o slovo. Když položil otázku redaktor "nepřátelských listů", Tvrdík hned zasáhl a dal slovo někomu jinému. Disciplínu v Lidovém domě hlídali navíc zezadu i zaměstnanci PR sekce Lidového domu. Ti kontrolovali, aby si novináři navzájem otázky neradili.

Zákaz neplatí pro všechny 

Paroubkův zákaz mluvení ale hned ve čtvrtek mnozí porušili. "Jako veřejná osoba minimálně v rámci oficiálních tiskových konferencí budu komunikovat se všemi médii. O tom ostatním se ještě poradíme," řekl HN středočeský hejtman David Rath. Ochotní komunikovat byli i místopředseda Lubomír Zaorálek i poslanec Jeroným Tejc. Oba navíc stáli za Paroubkem v momentě, kdy vyhlašoval zákaz komunikace.

Paroubek se bojí, že násilnosti na mítincích ČSSD by mohly přerůst v podobnou vlnu jako "vajíčka" před evropskými volbami, kdy narazil na svoji mizivou popularitu mezi mladou generací. Loňské házení přitom komentoval slovy: "Děti, běžte domů na mlíčko nebo si koupit do cukrárny cuc na klacku."

Uražený Paroubek

Paroubek zareagoval na středeční incident velmi emotivně. Podle informací HN ho ve čtvrtek, před tiskovou konferencí, odrazovali i někteří jeho spolupracovníci od příliš vyhraněné reakce. Na hlavní poradě v Lidovém domě ale nakonec zvítězila útočná taktika.

Může mít totiž pro sociální demokracii významný efekt. "Problém sociální demokracie je, že má to takzvané měkké jádro. Má poměrně mnoho příznivců, kteří nejsou vždy disciplinovaní, pokud jde o docházku k volbám. A ta reakce Jiřího Paroubka může tuhle skupinu voličů zmobilizovat," vysvětluje sociolog a politolog agentury CVVM Daniel Kunštát.

Jeho slova potvrzuje i politoložka Palackého univerzity v Olomouci Eva Lebedová. "Jiří Paroubek tu událost využívá jako součást kampaně. Získává tím prostor v médiích." Odborníci ale neočekávají, že by incident a následná Paroubkova reakce výrazně zamíchaly volebním výsledkem.

ctete-v-patek-530.gif