Kontroloři státní zemědělské inspekce se loni vydali na nákupy BIO jídla. Náhodně vybrali pár BIO obchodů a BIO koutků v supermarketech po celé republice. "Potravinoví hlídači" donesli do laboratoří od všeho něco – zeleninu, rýži, ovoce či kečup, vše s certifikovaným logem BIO na obalu.

Z 39 testovaných vzorků deset nevyhovělo. Obsahovaly pesticidy. Tedy čtvrtina testovaných BIO potravin vůbec BIO potraviny nejsou.

Jsou to nejhorší výsledky, jaké kdy kontrola prokázala. Ještě předloni se našly chemické hnojivové látky jen u pěti vzorků z šedesáti, a ještě rok předtím to byly jen dva chemické nálezy ze čtyřiceti testovaných kusů.

"Že se u některých vzorků prokázaly pozitivní nálezy, ještě neznamená, že budeme výrobce nějak stíhat nebo pokutovat," říká Martina Šmídtová, mluvčí inspekce. "Ani jeden nález totiž nepřekročil povolený limit. Kdyby ano, tak výrobek stáhneme z trhu, výrobci dáme pokutu a zahájíme správní řízení. Takhle to jen nahlásíme jeho vydavateli certifikátu," říká Šmídtová. Podle ní i to bude signál pro certifikační firmu, že na tohoto výrobce si má dát pozor.

"Pesticidy? Není možné!"

A pozor si jistě dá – pesticidy jsou látky, které zemědělci používají na tlumení a hubení rostlinných škůdců. Často bývají toxické a mohou způsobit leukemii či rakovinu. Na BIO farmách se proto zásadně nepoužívají, a proto také mohou být BIO rajčata i čtyřikrát dražší.

"Co? Ne, to nemohl být výrobce od nás!" reagoval při první zmínce o inspekci a pesticidech Vít Slavík, vedoucí certifikační firmy Biokont.cz. Je to jedna ze tří společností v Česku, které mají oprávnění vydávat označení BIO kvality s typickým zelenobílým logem.

"Loni jsme odebírali desítky vzorků, předali jsme je na analýzu na Vysoké škole chemicko-technologické a nezjistili jsme nic," brání farmáře, za které ručí.

Pokud on jako vydavatel BIO odznaku zjistí jen náznak pesticidů, tak firma prý okamžitě odebírá certifikát.

ctete-v-patek-530.gif

 

Související