Městský soud v Praze v pátek začal rozplétat další kauzu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, a to údajný půlmiliardový celní únik jihlavské společnosti M5. Jednání začalo čtením obžaloby. Výslechy obžalovaných a svědků nařídil soudce na konec července.

Krejčíř v případu čelí nejen obvinění z daňových úniků, ale i z podvodu, nedovoleného ozbrojování a podílnictví. V případu figurují ještě další tři muži, přičemž všem hrozí pět až 12 let vězení.

Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala povolení nezajišťovat celní dluh. To znamená, že muži nemuseli na hranicích hotově platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba - spediční firma či banka. Zákon takové povolení umožňoval, ale celní dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obžalovaní ale dluh údajně nespláceli. Podle státního zástupce tak zkrátili stát na daních o 533 milionů korun.

Imunita v JAR výměnou za informace pro policii

Krejčíř také podle obžaloby na konci roku 1999 vylákal pod příslibem padesátimilionového úvěru od ředitele společnosti Stavo Artikel šek na šest milionů korun jako krátkodobou půjčku. Na uvedenou částku vystavil směnku, kterou pak podle spisu pod smyšlenou záminkou od ředitele společnosti vylákal a dodnes půjčku nesplatil.

Krejčíř byl obviněn v červenci 2002. Při tehdejší domovní prohlídce u něj policie údajně našla důležité dokumenty, nelegální množství zbraní, například samopal s municí, a obrazy, které prý byly uloupeny příteli Krejčířova otce.

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu předloni 1. února rozhodl, že podnikatele, který má seychelské občanství, nevydá k trestnímu stíhání do Česka.

Jihoafrický deník The Star ve čtvrtek uvedl, že Krejčíř bude moci zůstat v JAR. Imunitu získal od místní policie výměnou za informace o vraždě majitele striptýzů Teazers Lollyho Jacksona. Krejčíř údajně souhlasil, že v kauze bude figurovat jako korunní svědek.

Související