Krajský soud v Ostravě začal řešit loňský žhářský útok extremistů na domek Romů ve Vítkově. Do jednací síně Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše, Iva Müllera a Václava Cojocaru přivedla početná skupina členů zásahové jednotky vězeňské služby.

Za pokus o rasově motivovanou vraždu všem hrozí výjimečný trest až doživotí. Při útoku byla vážně zraněná tehdy ani ne dvouletá Natálka. S následky popálenin se bude potýkat celý život.

Někam patřit

Lukeš a Vaculík odmítli vypovídat, Cojocaru a Müller s výpovědí souhlasili. "Chtěl jsem někam patřit. Ze zvědavosti jsem jezdil na akce. Bral jsem to jako výlety, chtěl jsem poznat to prostředí," řekl Müller na dotaz, proč se přidal k ultrapravicovému hnutí. "Chtěli jsme zničit ten dům. Naším úmyslem nebylo někoho zabít," uvedl Müller.

Že v domě žijí lidé, podle něj nikdo ze čtveřice nevěděl. "Kdybychom viděli, že se tam svítí, nikdo z nás by zápalnou láhev nehodil," řekl. Tvrdí, že už krátce po útoku se všichni shodli, že to byla hloupost.

"Hned další den ráno jsem zapnul počítač a přečetl si zprávy. Bylo to všude. I to, že malá holčička bojuje o život. Bylo nám jí vážně líto. Byl jsem z toho vyřízený, netušili jsme, že se něco takového může stát," tvrdil Müller u soudu.

Muži na dům zaútočili v noci na 19. dubna. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě s tím, že prý zná únikové cesty. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce Natálka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla.

Cojocaru uvedl, že 18. dubna kolem poledne dostal od Vaculíka zprávu, aby přijel a vzal s sebou benzin, kusy hadru a láhve. "Vrtalo mi hlavou, co mají v úmyslu. Odpověděl jsem, že přijedu. Benzin jsem měl v autě v kanystru i bavlněné hadry, které jsem používal na očistu skel. Vzal jsem jen několik láhví od alkoholu a jel jsem do Dolního Benešova," řekl.

"Mysleli jsme, že je to sklad"

Tam se potkal s Vaculíkem a Müllerem a společně odjeli do Opavy, kde vyzvedli Lukeše. Tvrdí, že dlouho nevěděl, co se chystá. "Když jsem se ptal, řekli, ať počkám, že se všechno dozvím," vypověděl Cojocaru. Dodal, že později se od Lukeše dozvěděl, že mají zapálit starý romský sklad. Dojeli k domu, a pak zamířili za město, kde chystali zápalné láhve.

Müller a Cojocaru nalévali do tří láhví benzin, Lukeš trhal hadry a snažil se knoty do nich nacpat. Pak k volantu sedl Lukeš. "Tvrdil, že to je sklad nakradených věcí. Že je prázdný a opuštěný," řekl Cojocaru. Před domem strávili asi minutu. Vystoupili, každý držel v ruce jednu zápalnou láhev. Byla tam tma, světlo jsem neviděl. Kdybych si všiml, že barák je obydlený, tak bych láhev zahodil na cestu či někam jinam," řekl.

Müller ve své výpovědi potvrdil, že s myšlenkou na útok přišel Lukeš. "Den předtím v opavské restauraci si k nám přisedl. Řekl, že chce udělat něco většího. Romům udělat zlo, zastrašit. Nevím proč. Chtěl asi zviditelnit hnutí," řekl. O tom, který dům to bude, se od Lukeše dozvěděli až v den útoku. Müller údajně také nevěděl, že dům je obydlený.

Soud se žháři v případu Vítkov by mohl začít na jaře - čtěte ZDE

Lukešův advokát Pavel Pěnkava řekl, že nesouhlasí s tím, že by jeho klient byl hlavním organizátorem útoku. "To je mediální nálepka. To se budeme snažit během procesu vyvrátit," řekl.

I podle obžaloby vše naplánoval Lukeš a cílem čtveřice bylo zviditelnit se v rámci extremistických skupin. Navíc podle policie chtěli udělat něco většího těsně před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, které připadalo na 20. dubna 2009.

VZP za léčení tří zraněných požaduje 7,5 milionu korun. Zmocněnec vážně zraněné Natálky Pavel Uhl žádá pro dívku za bolestné a snížení společenského uplatnění zhruba devět milionů korun. Zmocněnci rodiny Markus Pape a Ladislav Baláž požadují pro její členy přes 900.000 korun.

Soud  po výpovědi Müllera a Cojocaru hlavní líčení přerušil. Proces bude pokračovat ve středu od 09:00.