Češi sice neplatí společnou evropskou měnou, ale i jich by se mohla dotknout obří garance v hodnotě 750 miliard eur, která má zachránit Řecko a spol. potažmo euro. Součástí balíku peněz je i 60 miliard eur, které půjdou přímo z rozpočtu unie.

Pokud nebude ta či ona země schopna půjčené peníze z této částky vrátit, pocítí to i Česko. Buď se sníží výdaje, a tak dostane méně peněz z evropských fondů. Nebo budou navýšeny prostředky, které odvádí do evropského rozpočtu. Agentura Mediafax s odvoláním na ministra financí Eduarda Janotu uvedla, že by hypoteticky mohlo jít až o 18 miliard korun.

Českým politickým stranám se ale finanční pomoc Řecku vůbec nezamlouvá. "Většina členských států unie, které nejsou v eurozóně, má nižší ekonomickou úroveň než Řecko. Nevidím tedy důvod pro to, aby se ekonomicky slabší státy podílely na sanaci chybné hospodářské politiky ve vyspělejší zemi... Solidarita jde od bohatších k chudším. Ne naopak," tvrdil Petr Nečas ještě před rozhdnutím o vzniku obřího evropského fondu.

Lídr ODS připomněl, že socialistické vlády přivedly ke krachu veřejné finance i v Maďarsku a v problémech uvízli i Španělé. "Odpovědnost těchto států posílíme jen větším tlakem na jejich rozpočtovou kázeň. Řeckou rozhazovačnost a populismus by neměli platit čeští občané," vidí situaci jasně Nečas.

Lídr občanských demokratů zkritizoval prohlášení místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který navrhoval o případné pomoci alespoň diskutovat. Podle Nečase to dokazuje pouze neschopnost socialistické politiky na jakoukoliv sebereflexi a zajištění elementární rozpočtové odpovědnosti.

Jako problematickou vidí už samotnou pomoc Řecku v rámci eurozóny první místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Pokládám za zcela vyloučené, že by se země zadlužená jako ČR na finanční pomoci podílela," myslí si Kalousek.

Ekonomický odborník strany Věci veřejné Kamil Jankovský je naopak přesvědčen, že na otázku neexistuje jednoznačná odpověď. "Pokud by bylo evidentní, že taková pomoc by byla účinná a kroky Řecka transparentní a rychlé, pak by odmítnutí pomoci mohlo působit destruktivně," řekl iHNed.cz Jankovský, který se s ohledem na fakt, že nejsme členem eurozony, nakonec staví k naší případné finanční účasti spíše negativně.

Striktně proti jakékoli pomoci Řecku je Strana práv občanů - Zemanovci. "Hříšníkům se hříchy nemají odpouštět, a i kdyby se odpouštěly, není dobré hříšníkům dodávat tučné tele v podobě rozpočtové sanace. Skutečná pomoc eurozóny Řecku vůbec nespočívá ve finanční injekci, ale právě v doporučení drastických škrtů," zní postoj Zemanovců.

Jediní, kteří by o nějaké přímé pomoci kolabující jihoevropské zemi uvažovali, jsou komunisté. Ti tvrdí, že Česko a Řecko jsou členy Evropské unie a z toho prý vyplývají i závazky. "Bez současné pomoci Řecku nastane synergický efekt a krizová situace Řecka postupně ohrozí i ostatní státy. Z těchto důvodů se domníváme, že i navzdory hospodářské krizi je třeba zvažovat pomoc i ze strana České republiky," jsou přesvědčenikomunisté.