Strana zelených žádá zástupce ČEZ, aby zveřejnili některé údaje o firmě. Polostátní energetický gigant podezírají z nehospodárného nakládání s majetkem. Zelení chtějí znát třeba dodavatele ČEZ, zahraniční akvizice společnosti a kritéria pro posuzování a vyhodnocování investic. Odpověď chtějí do 25. května, tedy do voleb, řekl dnes novinářům předseda zelených Ondřej Liška.

Otevřeným dopisem se zelení obrací na generálního ředitele ČEZ Martina Romana a na předsedu dozorčí rady Martina Kocourka (ODS). Žádají v něm také o to, aby byl zveřejněn vlastník skupiny Appian Group, která je prostřednictvím firmy Škoda Power jedním z dodavatelů ČEZ. Zelení tím prý chtějí vnést jasno do spekulací, podle nichž má v Appian Group podíl Roman.

Kocourek i ČEZ zeleným slíbili odpověď

Rada na dopis zelených podle Kocourka - jenž je i ekonomickým expertem ODS - odpoví, odpověď bude "v rámci fungování obchodní společnosti". Kocourek řekl, že mu z pozice předsedy dozorčí rady nepřísluší hodnotit to, zda jde ze Strany zelených o předvolební záležitost, nebo ne.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže firma politiku nekomentuje a odmítá se účastnit předvolební kampaně jakékoli strany. "V rámci korektnosti Straně zelených podle standardních postupů fungování firmy odpovíme. Ostatně na všechny otázky, které pokládají, jsme již v minulosti médiím odpověděli," uvedl.

Zelení soudí, že ČEZ se stalo mocenským centrem, nad kterým nemá vláda kontrolu. Podezírají ho z nevýhodných nákupů. Poslanec SZ Martin Bursík jmenoval například údajně předraženou výstavbu meziskladu vyhořelého jaderného paliva v Temelíně a modernizaci elektrárny Tušimice II a prý nevýhodný nákup teplárenské části International Power od skupiny J&T.

Podle Strany zelených se musí zlepšit veřejná kontrola nad ČEZ, dozorčí rada je podle Lišky v současnosti formalitou. V radě musí zasedat podle něho lidé, kteří budou rozhodnutí managementu zpochybňovat. Musejí být kvalifikovaní, o jejich jmenování by měla rozhodovat vláda, nikoli jen ministerstvo financí, uvedl Liška. Pro jejich nezávislost na politických tlacích by měli mít pětiletý mandát a odvoláni by mohli být jen v případě prokázaných pochybení, pokračoval. Členové rady by měli nést finanční odpovědnost za případná špatná rozhodnutí, dodal.

ČEZ musí podle Lišky přidělovat zakázky v průhledných soutěžích, uchazeči by museli mít jasnou majetkovou strukturu. Společnost by také měla zveřejňovat tolik informací, aby mohla být pod kontrolou nejen státních úřadů, ale i veřejnosti, dodal.