Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve středu odvolala z funkce ředitele Jiřího Pernese. Prozatímním šéfem byl jmenován Zdeněk Hazdra, který instituci povede do vyhlášení výsledků nového výběrového řízení. Informaci České televize potvrdil mluvčí ÚSTR Jiří Reichl. Pro Pernesovo odvolání na plánovaném jednání rady hlasovali čtyři členové, tři byli proti.

"Navrhl jsem odvolání z důvodu někdejšího pochybení v rámci publikace o Lidových novinách," napsal v textové zprávě radní Michal Stehlík. Podle serveru Týden.cz, který na případ upozornil, Pernes v tomto materiálu opsal části cizí diplomové práce.

Ředitel jako garant odbornosti ústavu s tímto pochybením dle Stehlíkova názoru nemůže "fungovat". Další člen rady Petr Fiala poznamenal, že Stehlík jako důvod uvedl "existující pochybnosti o některých ředitelových odborných pracích".

Proti Pernesově odvolání byla radní Petruška Šustrová. "Já se domnívám, že Jiří Pernes měl šanci řídit ústav dobře. My jsme ho vybrali pro jeho projekt, je mi líto, že v něm nemůže pokračovat. Pevně doufám, že nový ředitel bude pokračovat ve stejné intenci. Důvody mých kolegů mne naprosto nepřesvědčily," řekla Šustrová ČTK.

Sám Pernes nerozumí tomu, proč ho radní ústavu pro studium totality odvolali z postu ředitele. Odvolání ho překvapilo, vzal ho ale na vědomí.

Hazdra, který ústav od čtvrtka prozatímně povede, je šéfem oddělení zkoumání doby nesvobody. Narodil se v roce 1983. Zvolení do funkce prozatímního ředitele ústavu ho překvapilo, řekl novinářům. Dodal, že hodlá pokračovat v Pernesově strategii a že neplánuje zatím dělat nějaké personální změny. Kvůli zvolení Pernese ředitelem z ústavu odešli někteří zaměstnanci. K tomu, zda by je přijal zpátky, se Hazdra zatím nechtěl vyjadřovat. Musí si to prý nejdříve promyslet.

Radní a Pernesův odpůrce Patrik Benda ČTK řekl, že rada na svém nejbližším zasedání 26. května určí, jak bude vypadat výběrové řízení na nového šéfa. Podle Bendy by mělo být vypsáno co nejrychleji maximálně do čtyř měsíců.

Jiří Pernes tak vydržel v křesle ředitele ÚSTR jen necelý měsíc a půl, jmenován byl 1. dubna. Nahradil ve funkci Pavla Žáčka, který stál za zřízením celého ústavu.

Pernesova volba do čela ústavu zabývajícího se moderními československými dějinami, vyvolala rozruch poté, co do svého životopisu pro výběrové řízení neuvedl, že za komunismu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu leninismu (VUML). Médiím řekl, že to nepovažoval za podstatné.

Rada ale své rozhodnutí vybrat Pernese i přes nesouhlas některých svých členů potvrdila. Odpůrci i stoupenci nového ředitele už zorganizovali několik petic.