Jak to vidí politologové

Politoložka Vladimíra Dvořáková se domnívá, že hlasování studentů má velmi omezenou vypovídací hodnotu, protože to nebyl obvyklý sociologický průzkum. "Je těžké výsledky komentovat, neměly být zveřejněny," řekla Dvořáková.

Tradiční strany podle výsledků studentských voleb těžko získávají mladé lidi jako voliče i jako obecně příznivce stranické politiky, stranictví a klasického řemesla politiky.

"Je to dlouhodobě nebezpečné, do budoucna to může být kritické pro českou politiku, protože politika bude generačně uzavřená, stará a bude to vytvářet pnutí mezi občany," řekl politolog Jan Kubáček.

Mladí lidé podle něho v budoucnu nemusejí najít ve stranách své vrstevníky. Je proto potřeba, aby se strany mladým otvíraly, dodal Kubáček.

Výsledky Studentských voleb
 
ZVĚTŠIT GRAF

Politici stran, které uspěly ve studentských volbách, si logicky hlasování pochvalovali, strany na opačném konci spektra tvrdily, že výsledky projektu společnosti Člověk v tísni nemají žádnou vypovídající hodnotu.


VÍTĚZOVÉ

Top 09

Ve volbách zvítězila TOP 09 se ziskem 26,59 procenta. Místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska výsledek potěšil. "Svědčí o tom, že mladá generace, která byť zatím nemá volební právo, přemýšlí o své budoucnosti a umí si přečíst, který program politické strany myslí na budoucnost nejvíc," řekl Kalousek.

Současné volby zásadně neovlivní. Kalousek ale doufá, že pro tuto generaci zůstane TOP 09 stranou, která myslí na její budoucnost.


 

ODS

ODS skončila na druhém místě se ziskem 17,56 procenta hlasů. Podle místopředsedy ODS a volebního manažera strany Ivana Langra je první pozice TOP 09 dočasná, ODS pokračuje v kampani pro mladé. Podle Langra zvítězila u mladých lidí odpovědnost a touha po tom, aby politici vedli zemi jiným směrem než v Řecku.

"Ukazuje se také nebezpečnost politiky sociální demokracie a KSČM, která stále více směřuje ke generačnímu střetu uvnitř české společnosti," řekl Langer. Levicové strany podle něj riziko generačního střetu vědomě rozdmýchávají populistickými sliby starší generaci.


 

Věci veřejné

Místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka tvrdí, že studentské volby ukázaly, že studenti už nechtějí politické dinosaury a chtějí v politice změnu. "Je vidět, že náš program je zaměřen i na mladé lidi," podotkl Škárka. VV skončily třetí, dostaly 12,11 procenta hlasů.

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) vnímá podle svého předsedy Tomáše Vandase zveřejněné výsledky voleb, ve kterých získala více než sedm procent hlasů, za velmi výrazný úspěch zejména s výhledem do budoucna.

"Ukazuje se, že program DSSS, její názory a návrhy řešení na změny v naší společnosti nacházejí velkou podporu mezi mladými lidmi. Tzv. nálepka extremistů a neonacistů nezabírá a přestává být zbraní zkorumpované vládnoucí garnitury," tvrdí Vandas.


Strana zelených


Stranu zelených znepokojila vysoká podpora Dělnické strany sociální spravedlnosti. "Ukazuje, že vůči fašistické propagandě Dělnické strany nejsou mladí lidé imunní a je to velký test našeho vzdělávacího systému," řekl předseda stranyOndřej Liška. Je rád, že zelení s 5,3 procenta porazili ČSSD, jejíž politika podle něho není pro mladé. Studenti ve volbách poslali do sněmovny i Českou pirátskou stranu.

PORAŽENÍ

ČSSD

ČSSD studentské volby prý nezpochybňuje, ale na druhou stranu jim mnoho věcí vytýká. Podle sociálních demokratů odráží "podpora pravicových stran ODS a pravicově populistických stran TOP 09 a Věcí veřejných" jen současnou vypjatou předvolební atmosféru, kterou vyhrocují některá pravicová média.

Hejtman Michal Hašek to vykreslil citací dnešního titulku Mladé fronty Dnes: Fiasko ČSSD u studentů: 5,27 procenta. Podle něj měly všechny noviny alarmovat kvůli vzestupu neonacismu. Volební manažer Jaroslav Tvrdík zase poukázal na to, že anketa nebyla dostatečně reprezentativní. 

Stejná agentura provedla podle ČSSD mezi studenty výzkum zhruba před půldruhým rokem, ČSSD měla 33 procent a ODS 32 procent, řekl Tvrdík. Ze statistického hlediska podle sociálních demokratů není možné, aby od té doby strana přišla o 28 procent. Ve studentských volbách měla ČSSD 5,27 procenta. Znepokojivý je dle ČSSD zisk DSSS. 

Tvrdík zdůraznil, že hlasování se zúčastnilo zhruba 20.000 studentů a v některých krajích se ho zúčastnila pouhá dvě procenta škol. Výsledek tak podle něj není dostatečně reprezentativní. "Je to jeden z dalších pravicových projektů využitých proti ČSSD," konstatoval s tím, že pravdu ukážou až volby. Hašek uvedl, že mělo jít o edukativní projekt, nakonec se ale zvrhl jen na jeden z výzkumů veřejného mínění, kterými jsou lidé před volbami "masírováni".


KSČM

Žádnou velkou validitu nemají výsledky ni pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. "Pro mne sníženou o to, že je organizoval Člověk v tísni, což je organizace, kterou považuji za neseriózní," uvedl Filip. Pro KSČM hlasovalo 2,95 procenta studentů.


KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda tvrdí, že výsledky nevypovídají vůbec o ničem a nevyjadřují ani případný trend. "Strany, které uspěly, jsou strany možná populární u studentů," řekl Svoboda. Postěžoval si na to, že nebylo možné, aby zástupci stran se studenty debatovali. Lidovci ve studentských volbách zcela propadli, když dostali 1,7 procenta hlasů.

Studentské volby opanovala pravice. ČSSD se umístila až na sedmém místě - čtěte ZDE

Studenti odevzdali podle zprávy 20.233 platných hlasů, účast dosáhla 51,1 procenta. K přepočtení výsledků se agentura Millward Brown uchýlila kvůli tomu, že struktura zúčastněných škol a počet odevzdaných hlasů neodpovídaly reálné struktuře možných voličů z řad studentů. Studentských voleb se zúčastnilo 135 škol, z toho 69 gymnázií, 68 středních odborných škol a sedm učilišť.

Ve výsledcích mezi jednotlivými druhy škol jsou poměrně značné rozdíly. Například TOP 09 získala 39,98 procenta hlasů na gymnáziích, 18,36 procenta na odborných školách a 21,83 procenta na učilištích. Občanské demokraty volilo 21,42 procenta gymnazistů, 15,06 procenta studentů odborných škol a 16,42 procenta učňů. ČSSD dostala na gymnáziích 3,23 procenta, na odborných školách 7,63 procenta a na učilištích 4,1 procenta hlasů. Podpora DSSS pak byla nejvyšší na učilištích a směrem ke gymnáziím výrazně klesá.

Společnost Člověk v tísni uspořádala studentské volby koncem dubna. Hlavním smyslem projektu nebyly podle ní výsledky jako takové, ale přiblížení volebního systému studentům. Stala se z nich však politická záležitost. Proti zveřejnění výsledků před sněmovními volbami se postavili krajští hejtmani za ČSSD. Názor změnili zkraje týdne, když minulý týden vyzval pořadatele k uvolnění statistik předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.


Výsledky studentských voleb v procentech

StranaGymnázia
Střední odborné školyStřední odborná učilištěPřepočtené celkové výsledky
TOP 0939,9818,3621,8326,59
ODS21,4215,0616,4217,56
Věci veřejné10,8715,28,5812,11
Česká pirátská strana5,27,9710,917,74
Dělnická strana sociální spravedlnosti2,718,4611,17,14
Strana zelených4,17,093,925,3
ČSSD3,237,634,15,27
Strana práv občanů - zemanovci2,093,693,363,06
KSČM1,63,653,642,95
Moravané0,491,265,131,94
Strana svobodných občanů1,57 2,87 0,56 1,87
KDU-ČSL1,921,541,681,7

Zdroj: Společnost Člověk v tísni, Millward Brown Czech Republic

Kompletní výsledky Studentských voleb 2010 včetně výsledků stran v jednotlivých krajích si můžete stáhnout ZDE.