Na zhruba 600.000 hektarech zemědělské půdy v Česku v současnosti není co pěstovat. Zemědělce proto poškodilo prezidentské veto zákona o zvýšení biosložky v pohonných hmotách, protože nebudou moci využít plodiny ze zhruba 67.000 hektarů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

"Zemědělci na těchto hektarech nemají co pěstovat, proto jsme je zapojili do systému pěstování biopaliv," dodal. Pěstování surovin na biopaliva, tedy obilí, cukrové řepy a řepky, je podle něj pro zemědělce přirozené.

Novela by od letošního června navýšila podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 procenta na šest procent. Zvýšení podílu by podle exministra životního prostředí Martina Bursíka znamenalo zdražení nafty o 18 haléřů a benzinu o 13 haléřů na litr. K podobným číslům došla i Agrární komora. Podle analytika společnosti Fio Josefa Novotného by pohonné hmoty zdražily na litru zhruba o korunu.

Těží z toho takoví jako Babiš

Středeční veto zákona Václavem Klausem nebylo podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla namířeno proti zemědělcům, ale proti pokřiveným pravidlům na trhu. Přimíchávání biosložek označil za špatné se sporným ekologickým dopadem.

"Srdce poctivého sedláka musí krvácet, když místo obilovin na chleba pěstuje ten žlutý, odporný benzín," uvedl Jakl.

Zemědělci řepku na paliva pěstují pod nátlakem "zelených manipulátorů a lobbistů", myslí si Jakl.

"Ano v této zelené politice se hraje o obrovské prachy. Teď když už celý svět ví, že je to obrovská blbost," pokračoval v ostré rétorice Jakl.

"Ty peníze někde končí. Končí v kapsách lidí jako je Andrej Babiš," prohlásil Jakl na adresu majitele holdingu Agrofert a jednoho z nejbohatších lidí v Česku Andreje Babiše. Ten již dříve prezidenta kritizobal a uvedl, že Česku hrozí sankce ze strany Evropské unie.

Klausovy a Jaklovy argumenty považuje Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí, za nesmyslné. "Žádná paliva nejsou pěstovány na úkor životního prostředí a jsou potenciální náhražkou ropy, což zvyšuje naši soběstačnost," tvrdí Bursík. Podle něj prezident záměrně s vetem čekal, aby následně nemohlo být přehlasováno.

Že se Klausovo veto nepodaří přehlasovat, potvrdila místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Nynější poslanci podle ní nestihnou o zákonu, který se jim s prezidentským vetem vrátil, s konečnou platností rozhodnout kvůli legislativním lhůtám. Pokud by měla novela o ochraně ovzduší platit, bude muset být po volbách předložena sněmovně znovu a opět projít celým legislativním procesem.