Bouři nevole mezi rodinami, které ztratily své milované při útocích z 11. září, vzbudil plán na vybudování mešity poblíž Ground Zero. Rozzlobení příbuzní tvrdí, že to je urážka obětí, které zahynuly při útoku na Světové obchodní centrum (WTC).

Mešita je součástí navrhovaného třináctipodlažního centra muslimské komunity, jehož součástí budou také plavecký bazén, tělocvična, divadelní a sportovní zařízení. Na toto centrum má být přestavěna budova, která byla poškozena trupem jednoho z unesených letadel.  Nachází se na 45 Park Place - jen dva bloky od Ground Zero.

Stavět by se mělo začít 11.září 2011, v rok desátého výročí teroristických útoků. Proti stavbě je naplánována na 6. června demonstrace. Očekává se velká účast, protože odpor kvůli uvedeným plánům stále roste.

"Myslím, že je to opovrženíhodné. To je svaté místo. Je to políček do naší tváře. Jak tam někdo může dát povolení k výstavbě mešity?" rozčiluje se Rosemary Cainová, jejíž syn pracoval jako hasič a v troskách WTC zahynul.

Bill Doyle, jehož syn byl také mezi třemi tisíci obětí, uvažuje: "Bojím se toho, že to bude další protestní zóna - místo setkávání radikálů."

Paul Sipos, člen zastupitelstva, si myslí, že by měl být projekt umístěn někde jinde. "Nemám absolutně nic proti islámu. Jen si říkám, proč zrovna tady?"

Organizace, která stojí za stavbou mešity, sdělila, že si místo vybrala právě kvůli jeho poloze poblíž Ground Zero. Stavba mešity v místě, kde spadly trosky, je pozivním obratem oproti tomu, co se stalo 11. září, sdělil New York Times imám Feisal Abdul Rauf, duchovní, který stojí za projektem. "Chceme vytlačit extrémisty," dodal Feisal.

Ředitelka kanceláře primátora pro záležitosti přistěhovalců Fatima Shama má jasno. 'My newyorští muslimové máme takové závazky k obnově New Yorku jako nikdo jiný."

Od útoků z 11. září se Ground Zero stalo místem piety, kde každý rok miliony lidí uctívají památku obětí. Prosadit v jeho blízkosti stavbu mešity bude asi hodně těžké.

Související