Matky, které jsou doma s dětmi, budou od 1. června dostávat vyšší mateřskou. Rozhodli o tom poslanci, když přehlasovali veto prezidenta k novele zákona o nemocenském pojištění.

Mateřská se bude od června vyplácet opět ve výši 70 procent vyměřovacího základu místo současných 60 procent. Všem matkám bude také doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce. Změny budou stát zhruba dvě miliardy korun.

Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených. Sociální demokraté ze zvýšení mateřské udělali jeden ze svých předvolebních slibů.

"Návrh reaguje na přijetí nevyváženého kompromisu vůči rodinám s dětmi. Snížení příspěvku v mateřství znamená snížení příjmu až o 20 procent," uvedla místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Podotkla, že je třeba přijímat taková úsporná opatření, která nebudou na úkor rodin s dětmi.

Rath: Podpora rodin je nejlepší důchodovou reformou

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) uvedl, že podpora rodin s dětmi je nejlepší důchodovou reformou. Argumentoval také příkladem Francie, kde je podle něho přirozený přírůstek počtu obyvatel díky tomu, že stát dává vysoké přídavky na druhé a třetí dítě.

Naopak proti se postavili členové ODS a TOP 09. Těm vadí, že novela zákona přijde státní kasu přibližně na dvě miliardy korun. Poslanec ODS Michal Doktor prohlásil, že Česká republika bude mít v září nebo říjnu velké rozpočtové problémy, protože nehospodaří odpovědně. Státu prý budou chybět peníze, protože nedodržuje schválený rozpočet.

"Komunisté, lidovci a sociální demokraté rozhodli o tom, že to číslo na té mé složence bude zase o něco vyšší. Je potřeba vědět, že za každou tisícikorunu, kterou teď pomůžeme maminkám, bude za deset let 5000 korun dluhu pro jejich děti. Hlasovali jsme proti tomu, aby se rodinám s dětmi pomáhalo dramatickým zadlužováním dětí," uvedl po jednání místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Nároky na státní rozpočet vyčítal novele i prezident, když ji odmítl podepsat.

Součástí návrhu je také změna v proplácení ošetřovného, což je dávka, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří zůstávají doma s nemocnými dětmi. V současnosti je jim dávka proplácena až od čtvrtého dne nemoci, stejně jako mateřská. Od června budou mít nárok na finanční kompenzaci již od prvního dne.

Mateřská byla loni snížena kvůli státním úsporám ze 70 procent vyměřovacího základu mzdy na 60. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000 korun, dostala začátkem roku 2010 na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok.

ODS: Socialisté zneužívají sněmovnu k předvolební kampani

Sociální demokraté si také prosadili svou, když poslanci na své poslední schůzi před volbami schvalují i protikorupční balíček a úpravu pravomocí prezidenta. ODS se nepodařilo tyto předlohy z programu vyřadit s poukazem na to, že v závěru funkčního období dolní komory jen těžko budou moci být kvůli své kontroverznosti přijaty.

"Je zcela evidentní, že se jedná o pouhou předvolební akci na půdě Poslanecké sněmovny a zneužití Poslanecké sněmovny k předvolební kampani," uvedl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Připomenul, že sněmovna se původně měla sejít jen kvůli zákonům, které jí vrátil Senát nebo které vetoval prezident. Občanským demokratům nepomohla ani podpora TOP 09 a některých lidovců.

Levice tak do programu prosadila protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny (za ČSSD), dále novelu o regulaci lobbingu od ČSSD, KSČM a Strany zelených a sociálnědemokratický návrh na úpravu pravomocí hlavy státu. Podle Tluchoře byly tyto normy na program schůze "vnuceny" s vědomím, že očekávané senátní úpravy současná sněmovna už nestihne stvrdit ani přehlasovat. "Jedná se jen o předvolební divadlo za peníze daňových poplatníků," podotkl Tluchoř.

Normy podle něj narazí na odpor ODS v Senátu, kde jsou občanští demokraté dominantní silou. "Naši senátoři a myslím, že i senátoři obecně, jsou velmi nakloněni tomu, aby Senát nebyl pouhým předvolebním mávátkem, ale aby ty předlohy seriózně projednával. A to u těchto předloh znamená téměř jistě, že s nimi naloží poměrně razantně," dodal Tluchoř.

Podporu protikorupčnímu balíčku už vyjádřila většina poslanců KSČM. A to i v případě, že nezahrne návrh této strany na majetková přiznání.  Bez majetkových přiznání by byl podle komunistů "bezzubý".  Předloha ČSSD na přímou volbu prezidenta podle Filipa obsahuje nedostatky, komunisté ale nemají nic proti tomu, aby byla v závěrečném čtení schválena.

Sněmovna je po dnešku také zase kompletní. Jejími plnoprávnými členkami se složením slibu staly na dva týdny Klára Slámová (zvolena za ODS) a Yvona Kubjátová (ČSSD). V dolní komoře nahradily Daniela Reisiegla (ODS), jenž zamířil do Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), a bývalého předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), který na členství v dolní komoře rezignoval po kauzách s dotací a půjčkami.