Městský soud v Brně odsoudil šest zástupců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) včetně volebního lídra Tomáše Vandase k podmíněným trestům od čtyř do osmi měsíců nebo peněžním pokutám za jejich projevy napadající národnostní menšiny na loňském shromáždění na 1. máje v Brně.

Podle mluvčí soudu Gabriely Stočkové samosoudkyně rozhodla 7. května trestním příkazem. Ten ještě nenabyl právní moci a je možné se proti němu odvolat.

DSSS s tresty nesouhlasí a považuje je za represi státu. "Nápadně to připomíná komunistický režim na konci osmdesátých let. Křeč a zmar. To jsou průvodní znaky dnešní elity. Soudní represi vůči opoziční DSSS a jejím představitelům můžeme hodnotit jako ocenění naší politické práce," uvedl Vandas v tiskové zprávě.

Trest až 8 měsíců a pokuta 30 tisíc 

DSSS je nástupkyní soudem zrušené Dělnické strany. Například bývalého předsedu Dělnické strany (DS) Vandase a bývalého místopředsedu DS Jiřího Štěpánka soud uznal vinnými ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Vandas dostal čtyři měsíce s odkladem na 20 měsíců a pokutu 25 tisíc korun. Štěpánek byl odsouzen k úhrnnému trestu odnětí svobody osm měsíců s odkladem na dva roky a k pokutě 30 tisíc korun.

Podle tiskového centra DSSS byl předseda strany potrestán "za výrok o 'ničivé imigrantské vlně tsunami' a situaci na sídlišti Janov".

Mluvčí nynější DSSS a šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela byl odsouzen za spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, uvedla mluvčí. Trest pro Zbelu činí sedm měsíců s odkladem rovněž na dva roky. Čtyři měsíce s odkladem na 20 měsíců dostal i další bývalý místopředseda DS Petr Kotáb, který loni mj. za parafrázi textu písničky "Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatěj". 

DSSS je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech Dělnické strany soud našel xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. Strana podle něj podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Dělnická strana podala k Ústavnímu soudu návrh, jímž své rozpuštění napadla.