Až sedmdesát procent uložených blokových pokut není zaplaceno na místě, policie pak musí peníze po hříšnících vymáhat. Proto šéf dopravní policie Leoš Tržil představil projekt placení pokut bankovními kartami. Řidiči budou moci za své dopravní přestupky takto zaplatit od 1. června.

Policie má k dispozici dvacet zapůjčených platebních terminálů od České spořitelny a.s. "Poplatky budou hrazeny Policií ČR. Vyjde to levněji než náklady na vymáhání pokut," dodal Tržil.

Terminály v praxi budou policisté zkoušet šest měsíců. Pak projekt vyhodnotí a podle jeho úspěšnosti budou uvažovat i o rozšíření služby. Policie novinkou vychází vstříc řidičům, kteří u sebe vždy nemívají dostatek peněz v hotovosti. Po zavedení bodového systému v roce 2006 se pokuty, jež mohou policisté vybírat přímo na místě, zvedly až na 2500 korun. "Zatím se placení kartou nevztahuje na kauce," doplnil Tržil.

Zapůjčit platební terminály chtělo pět bank. "Podmínky splnila Česká spořitelna," řekl šéf dopravních policistů s tím, že šlo o zakázku malého rozsahu a uvidí se podle vývoje, kolik platebních terminálů v budoucnu policie zakoupí.

Policie se neobává toho, že by na některých místech dálnic terminály nefungovaly. "Některé platební terminály mají dvě SIM karty, tedy dva různé mobilní operátory tak, aby se transakce uskutečnila," řekl Tržil s tím, že většina dálniční sítě je signálem pokryta.

Bezhotovostní platby pochopitelně neznamenají konec placení pokut v hotovosti nebo složenkou, protože ne všichni mají kartu u sebe. V zahraničí je nicméně tento způsob podle Tržila už běžný.

"Řada řidičů je ochotna zaplatit platební kartou, ale kolik to bude procentuálně, nechci teď odhadovat," dodal ředitel dopravní policie.