Dostanou se komunisté po dvaceti letech znovu k vládní moci? Podle posledního volebního modelu agentury STEM by sociální demokraté a KSČM dali ve sněmovně dohromady většinu 103 křesel.

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip už dříve volal potom, aby strana přijala větší odpovědnost na správě země. "Naším zájmem je spolupráce levice a jsme pro to ochotni něco udělat," řekl loni Filip, když připustil možnost, že by KSČM znovu zopakovala omluvu z roku 1989.

Pro ČSSD jako předpokládaného vítěze voleb je právě jednou z možností sestavit menšinovou vládu za podpory KSČM. Podle průzkumu politologů z brněnské Masarykovy univerzity komunisté jako jediní zastávají podle programu pozici levicové strany.

Hospodářské noviny už před časem spočítaly, že pokud by měla KSČM splnit všechny sliby, které si do programu napsala, tak by příští rok schodek stejně jako minulý rok vylétl na částku kolem 225 miliard korun.

KSČM sice chystá výrazné zvýšení daní a pojištění pro firmy i pro lidi s nadprůměrnými příjmy a výrazné zvýšení daní z dividend, což by mělo dohromady přinést do rozpočtu ročně 39,5 miliardy, ale ani tohle obrovské zvýšení daní by jí na její plány nestačilo.

A komunistům by nepomohly zaplatit jejich sliby ani plány na zrušení většiny zdravotních pojišťoven (což může ušetřit až čtyři miliardy), ani tvrzení, že sníží náklady na veřejné zakázky a na provoz státní správy o dalších 30 miliard.

Volební program KSČM si přečtěte - ZDE

Všechny sliby komunistů by totiž přišly stát na nevídaných 133,5 miliardy ročně, a celkový schodek veřejných financí by tak i přes výrazné zvýšení daní a plánované úspory na provozu státu vzrostl o dalších 60 miliard.

Hlavní důvod je jasný: Komunisté ve svém programu lidem slibují například snížení DPH z 10 na 5 procent (výpadek z rozpočtu 30 miliard), zvýšení tříleté rodičovské z dnešních 7 600 na 14 tisíc korun měsíčně (20 miliard) nebo třeba prodloužení podpor v nezaměstnanosti na jeden rok (7 miliard), ale i velmi ambiciózní plány na financování vědy (o 18 miliard ročně navíc), kultury (16 miliard navíc) či pětitisícová měsíční stipendia pro vysokoškolské studenty, kteří studují s vyznamenáním (4,5 miliardy).

Ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš poté, co HN všechny sliby komunistů spočítaly, připustil, že česká nejlevicovější strana to s některými sliby trochu přehnala. „Popravdě řečeno, museli bychom se řídit podle vývoje veřejných financí. Například bychom se snížením DPH na základní potřeby bychom zřejmě museli nějaký rok počkat. Také je otázka, jestli bychom v dnešní situaci mohli vyplácet státní prospěchová stipendia,“ připouští tváří v tvář propočtům HN Dolejš.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
V šest v práci:-) soudruhu Filipe, rád bych vám polžil otázku z předvolebního soudku: je dost reálné, že vám vaši disciplinovaní voliči dají takový mandát o jakém se vám dvacet let asi ani nesnilo a budete mít po volbách takovou váhu, že budete dost vážně usilovat o ministerská křesla a tedˇse ptám: "A co potom?" ( to jsme tady ještě dvacet let neměli )
Filip
Dobrý den, nedělím medvěda pokud běhá po lese, vše záleží na volebním výsledku , variant je celá řada a je možné , že ti co na sebe dnes útočí uzavřou velkou koalici.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, hlásí se Vaše strana spíše k marxismu nebo k modelu sociálně-tržní ekonomiky? Vaše strana uvádí, že centrálně řízenou ekonomiku odmítá- to je však v rozporu s názvem "komunistická", co myslíte?
Filip
Jsme zastánci dialektického a historického materialismu.
Čtenářský dotaz
Dobry den, pracuji ve stredne velke firme s vysoce kvalifikovanymi zamestnanci a tedy i vysokymi platy. Co by jste nam jako ekonom doporucil v pripade zavedeni vaseho programu do praxe (vyssi dane z prijmu, vyssi dane a odvody pro vice vydelavajici idi....)? 1) odejit z CR 2) propustit tech par nekvalifikovanych lidi bez nichz se nejak obejdeme (bez kvalifikoavnych nikdy) 3) zaplatit si drahou poradenskou firmu, jenz nam pomuze se vyhnout placeni dani Popravde dojde vzdy nejdrive na moznost 2. Pro tento pripad bych Vas rad poprosil o kontakt, aby Vase strana mohla propustenym zamestnancum vysvetlit, proc jsou vyssi dane pro jejich dobro.
Filip
Děkuji za otázku, , sice nevím co je pro Vás vysoký plat, ale obecně platí, že naše daňová kvóta i po přijetí našich návrhů daňové progrese bude nižší než v okolní Evropě.
Čtenářský dotaz
Falmere, jak se smiřujete s tím, že propagujete ideologii horší než nacismus?
Filip
Je mi Vás líto, že se necháte manipulovat a říkáte věci, které jsou v rozporu s historickými fakty.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mojí spolužačkou na vysoké škole byla vaše paní poslankyně Konečná. Bez taháku nebyla schopná napsat zápočet, její vědomosti byly naprosto příšerné, což ostatně potvrdila i ve včerejším volebním speciálu. Toto je nový vítr v KSČM? Děláte si legraci?
Filip
Pokud jste se díval včera na OVM speciál asi jste zjistil, že byla jediná, která věcně odpovídala.
Čtenářský dotaz
Podle všeho patříte k nejzkušenějším poslancům. Jaká oraganizační nebo jiná změna by podle vás v parlamentu nejvíce přispěla k vyšší kvalitě přijímaných zákonů a pokusíte se to po volbách prosadit?
Filip
Děkuji za otázku. Navrhneme jako PK KSČM změnit jednací řád a posílit pozici odborných výborů .
Čtenářský dotaz
Mnohokráte jsme slyšeli,že jste se omluvili za to bezpráví a zlodějny na lidech,kterému jste říkali "znárodnění".Ale slyšet ty názory na vaších mítincich,to je jako závan padesátých let.
Filip
Nevím kolůik našich setkání s voliči jste navštívil, já na nich žádné závany minulosti nenašel. Možná jen to, že někteří lidé si nepřečtou program žádné strany a pak podléhají dezinformacím.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Komunisté se kdysi hrubě zmýlilii,chtěli „rovnost“ a najednou tu nebyl nepřítel ,všichni byli stejně chudí. Vytvořili pouze jednu zchudlou společnost a ta se pak obrátila proti nim.Ta třídní rovnost se vám nevyplatila. Člověk je tvor který POTŘEBUJE VLASTNIT.
Filip
Dobrý den je evidentní, že Vaše posuzování je nějak ovlivněno, v minulosti bylo heslo každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh a tedy nešlo o jakousi imaginární rovnost. Sám uznáte, že ne všichni byli stejně chudí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Mám několik konkrétních otázek : l/ kolik je nyní celkem členů KSČM? 2/ kolik z celkového počtu je nad 60 let? 3/ kolik z celkového počtu je bývalých členů KSČ? 4/ kolik bylo celkem členů KSČ do listopadu 1989? 5/ kolik je z nich dnešních kapitalistů? Předpokládám, že máte (převzali jste) členskou evidenci po KSČ a máte přehled.
Filip
Ad 1/ 67 tisíc 2/ cca 60 % 3/ cca 70 % 4/ přes 1, 8 mil v celém ČSSR pro ČR cca 1,5 mil 5/ nevím Nepřevzali jsme ji, byla odebrána v roce 1990 tzv. ústavním zákonem o převodu majetku KSČ lidu ČSFR.
Čtenářský dotaz
Dobře, snažil jsem se, ale při takto vysoce nastavené laťce korektnosti se toho holt moc nedozvíme. Tak se aspoň toho pána zeptejte, jestli považuje akci STB, při které vybudovali falešnou hranici s falešnými americkými budkami, kde estébáci hráli americké vojáky, nabízeli žvejky apod. a snažili se získat spojení na další uprchlíky - ještě za skutečný boj chudých lidí za svá práva proti vykořisťovatelům nebo už je to mimo mísu běžného lidského chápání...Včetně střelby na lidi, co chtěli odsud pryč. To snad projde, ne ? A jestli to zase bude...Dík...
Filip
Nevím o čem píšete, ale jistě to bude souviset s Vaším jménem na adrese z které jste to napsal.
Čtenářský dotaz
Pane Filipe! KSČM,rodná to dcera KSČ se nám neustále snaží namlouvat,že se za ty jáchymovské koncentráky ,za to mučení a popravy národu již omluvili.Opak je pravdou. Kolik bylo odsouzeno komunistů za svá zvěrstva?
Filip
Kdo nechce slyšet neslyší a kdo nechce číst je marné mu něco psát, nicméně se bývalá KSČ omluvila již v prosinci 1989 a KSČM po svém vzniku tento dokument zařadila do svých základních dokumentů.
Čtenářský dotaz
Je načase vyčistit Augiášův chlív. Máte na to dost sil?
Filip
Máme dost sil na poctivou práci ve prospěch většiny občanů ČR.
Čtenářský dotaz
Vážený pane předsedo. Chtěl bych se zeptat, jestli budete něco dělat se zákonem o hmotné nouzi. Znám několik občanů, kteří ač částečně invalidní se značnými zdravotními problémy, tak jim byla přiznána dávka existenčního minima 2020 korun, což je uvrhlo do bídy. A nikoho to nezajímá. Prý mají odpracovat měsíčně 20 hodin veřejně prospěšných prací, aby dosáhli na dávku 3126 korun. Nepřipadá vám to nemravné, když se denně doslýcháme v médiích, jak se rozkrádají miliardy ze státního rozpočtu a tito handikapovaní občané jsou odkázáni na takovou částku, která jim neumožňuje ani přežití? Děkuji.
Filip
Vaší otázce úplně nerozumím, protože pokud je někdo částečně nebo zcela invalidní měl by pobírat invalidní důchod a pokud bude tento velmi nizký, pak teprve přichází další sociální dávky, přijďte se zeptat do některé naší sociálně právní poradny nebo to napište na adresu KSČM a bude Vám zpracována kvalifikovaná odpověď. Specialistou na tuto problematiku je stínový ministr M. Opálka.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane předsedo, jak se můžete nazývat stranou demokratickou, když jste přímí nástupci zločinecké KSČ? Vždyť je to postavené na hlavu. Zavírali jste a popravovali nevinné lidi, mé rodině jste sebrali úplně všechno a teď se nám smějete z televizních obrazovek a pobíráte tučné příspěvky z mých daní!
Filip
Dobrý den , vážený pane, ti kteří kazili dobré jméno KSČ jsou již zpravidla v úplně jiných stranách.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, v současné době v podstatě zmizely státní hranice a je na nich provoz jako na korzu. Jste připraveni po případném převzetí vlády tento stav změnit a nastolit v hraničním pásmu opět pořádek?
Filip
ČR je součástí schengenského prostoru jako jednoho ze základů existence EU , pro naší účast v ní se většina lidí vyslovila v referendu. Pro KSČM jsou mezinárodní smlouvy závazné a můžeme se podílet jen na pořádku na vnějších hranicích EU.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, za jakých podmínek si umíte představit svou účast ve vládě s ČSSD nebo její tichou podporu?
Filip
Na takové otázky je celý měsíc po volbách, naše priorita je plnění volebního programu.
Čtenářský dotaz
Ve Vašem programu máte vybudování socializmu v naší zemi. V současné době je ale 95% bank podniků a ekonomicky činných organizací v soukromých, podle Vaší terminologie, kapitalistických rukou. Ve Vašem programu jsem nikde nenašel zmínku, jak chcete socializmus s těmito kapitalistickými podniky budovat. Dosavadní pokusy o vybudování socializmu vždy začínaly vyvlastněním buržoazie a kapitalistů a potvrzuje to i všechna maxistická, leninská a stalinská literatura. Děkuji za odpověď.
Filip
Děkuji za otázku, jsme zastánci rovnosti vlastnických forem, tedy pro stejné právo státu , obce , kraje , či občanských sdružení vlastnit stejně jako u fyzických či právnických osob. Různé formy vlastnictví ještě neznamenají, že se nedá budovat sociálně spravedlivá společnost.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Filipe. Rád bych se vás zeptal na postoj, který současná KSČM zaujímá k tzv. Katyňskému masakru. Souhlasíte s vašimi spolustraníky z České Lípy, že se jedná o nehoráznou Goebbelsovu lež a komunisté na těchto událostech neměli žádný podíl? Cituji z internetových stránek listu Severočeská pravda (měsíčník OV KSČM v České Lípě): „Němci zavražděných 21857 polských občanů (14552 vojenských zajatců a 7305 vězňů z věznic ve Smolenské oblasti), z jejichž smrti je obviňován J. V. Stalin, využil v boji s kultem osobnosti N. S. Chruščov a v rozbíjení SSSR Michail Gorbačov. V boji s komunisty pak Boris Jelcin a Vladimír Putin. Lži o Katyni dodnes slouží jako jeden ze zdrojů polského šovinismu.“
Filip
S článkem v tzv. Severočeské pravdě nesouhlasím.
Čtenářský dotaz
Pane Filipe, nechci vás rozčílit, ale nemůžu se nezeptat: co by vám to udělalo, kdybyste se distancovali od zločinů komunismus? Vždyť vy byste v KSČ let padesátých a sedmdesátých nikdy být nemohl, se svým majetkovým a jiným profilem.
Filip
Na podobnou otázku jsem již odpověděl výše. Nevím co bych k tomu měl dodat, jsem ročník 1955 a opravdu si stojím za tím co je ve věci omluvy na našich www stránkách.
Čtenářský dotaz
Pane předsedo, jako vysokoškolského studenta mě zajímá, jaký máte názor na zavedení školného na vysokých školách. Děkuji za odpověď.
Filip
Jsme proti zavedení školného na všech typech veřejných škol.
Čtenářský dotaz
Dobrý den.Jak vás můžem volit,když mi komunisti zabili dědu v Jáchymově,táta nemohl studovat,já sem taky směl pouze na střední školu.Statek s dvaceti hektary jte nám znárodnili a stroje zašantročili. Už níkdy ne soudruhu
Filip
Mého dědu zavřeli v roce 1950 a přesto mám svůj názor a Vy si ponechte svůj. Nikdo Vás nenutí volit KSČM, můžete volit třeba recyklované politiky, kteří Vás opět podvedou.
Čtenářský dotaz
Pane Filipe, vase politika je podobna jakou maji severske staty, kterym se celkem dari. Myslim, ze byste meli vetsi uspesnost u voleb, kdyby doslo ke zmene nazvu strany - nepremysleli jste o tom ? Proc lpite na starem oznaceni KSČM? Změnte název a uvidíte !!!
Filip
Vážený pane , toto je poslední otázka na kterou jsem schopen ve vymezeném čase odpovědět, tedy o názvu strany rozhodli členové v referendu a protože jsme demokratickou politickou stranou, tak jejich rozhodnutí ctíme. Změna názvu nic neřeší. Už v pohádkách Boženy Němcové jen ta nejtěžší cesta vedla ke skutečnému cíli. Děkuji za otázky a omlouvám se těm na které se nedostalo. Všem přeji příjemný zbytek dne. JUDr Vojtěch Filip
Čtenářský dotaz
Fundamentální základna komunismu je teoreticky snad i humanitní. Užívá-li komunismus totalitních metod, aby splnil své poslání, ničí tedy svou vlastní ideologickou základnu. Bez totalitních metod ovšem nastolení komunismu není možné, což dokázala dosavadní smutná historie na celém světě. Jak si představujete nastolení komunismu, když praxe tedy ukázala, že to není bez totalitních metody možné?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane doktore, na konkurenčním webu jste mi neodpověděl tak pokládám otázku znovu. Jste pro stažení našich vojáků z Afghánistánu. Co by jste např. místní dívce jejíž otec ji prodal do otroctví? Jaká opatření byste udělal, když víte, že Afghánistán je největším výrobcem drog na světě? To chcete nechat tyto nepravosti jen tak, či dokonce znehodnocovat úsilí v tažní proti němu (přestože nás k tomu zavazují smlouvy)? Víte ono to do toho Kábulu není zase až tak daleko a pokud máte pocit, že se nás to netýká, tak se mýlíte. Chápu, že mi neodpovíte nic extra nového, protože kdo není do věci zasvěcen tak naši činnost tj. stavění škol a podporu zemědělství (pěstovní plodin, včelaření atd.) odsuzuje. Děkuji za odpovědi.
Čtenářský dotaz
p. Filip, proč jste nechali p. Dolejše na kandidátce, když byl přistižen při korupci. Chtěla jsem Vás volit, jako stranu, která se ještě do ničeho nenamočila ale todle moc neukazuje, že by jste s tím něco dělali, když to tolerujete spolustraníkům
Čtenářský dotaz
Pane předsedo, beru na vědomí, že Vaše voličská základna je pevná, možná i poroste. Pokud jste již jiná a nová, lepší komunistická strana než ta Vaše krvavá předchůdkyně - v případě Vašeho vítězství ve volbách a případném návratu k původnímu schematu "svržení-uchopení-zabavení-uzavření hranic-politické čistky-hospodaříme si sami-atd..." - dáte nám, nekomunistům, vědět alespoň měsíc předem před uzavřením hranice a férově nás necháte v klidu odejít ? Nebo zase ne...?
Čtenářský dotaz
20 let uběhlo, už není čas vše svádět na "komunisty". Již nyní jste v očích veřejnosti potenciálními morálnimi vítězi voleb. Je načase, abyste za tuto zemi opět převzali i politickou odpovědnost. Jste pro?
Související