S platností do 1. června vyhlásila ve středu kyrgyzská prozatímní vláda výjimečný stav. Důvodem jsou nové násilné střety v Džalalabádu na jihu země. Vláda zároveň anulovala prezidentské volby plánované na letošní říjen a svěřila prezidentské pravomoci až do konce příštího roku předsedkyni prozatímní vlády Roze Otunbajevové.

V dokumentu předaném novinářům se uvádí, že opatření v Džalalabádu stanoví zákaz nočního vycházení od 20:00 do 06:00 hodin. Vláda o tomto kroku rozhodla po dni nových násilností, které si vyžádaly podle ministerstva zdravotnictví dva mrtvé a šest desítek zraněných.

Prozatímní vláda se rozhodla svěřit Otunbajevové prezidentské pravomoci na přechodné období až do 31. prosince příštího roku. Anulovala tak prezidentské volby v zemi, které se měly konat letos v říjnu.

Ve vládním dekretu, o němž informují ruské agentury ITAR-TASS a RIA Novosti, se stanoví, že Otunbajevová od nynějška nemá právo být členkou politické strany, je povinna dodržovat politickou neutralitu a zdržovat se veškerých kroků na podporu jakékoliv strany. Její povinností bude rovněž zajistit uspořádání "svobodných, čestných a transparentních voleb" prezidenta a poslanců parlamentu.

Dekret rovněž stanoví, že prezident pro přechodném období nebude kandidovat na úřad hlavy státu ve volbách roku 2012. Dekret vstupuje v platnost dnem podpisu, podle agentury RIA Novosti bude ale otázka důvěry prezidentovi pro přechodné období zahrnuta do referenda o nové ústavě plánovaného na 27. června.

Etnicky motivované potyčky mezi Kyrgyzy a Uzbeky v Džalalabádu mají masový charakter a odpoledne stále pokračovaly. Podle prozatímní vlády násilí vyprovokovaly stoupenci bývalého prezidenta, který uprchl ze země a našel útočiště v Bělorusku. Vláda neustále tvrdí, že situaci dokáže zvládnout a násilí zastavit.
Nepokoje začaly dopoledne, když dav asi 5000 Kyrgyzů zaplavil centrum města a požadoval zatčení vůdce místní uzbecké menšiny a rektora uzbecké univerzity Kadyržana Batyrova, který údajně požadoval pro tuto menšinu autonomii. Dav zaútočil na budovu univerzity a pokusil se ji zapálit. Vzduchem létaly kameny a policie se snažila dav rozehnat, údajně jen výstřely do vzduchu. "Dav je velký a nekontrolovatelný," řekl agentuře Reuters mluvčí místního gubernátora Zamir Sabyrov.

Džalalabád byl minulý týden místem ostrých střetů mezi stoupenci uprchlého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a těmi, kdo podporují prozatímní vládu. Nejméně dva lidé byli přitom zabiti a desítky dalších zraněny. Prozatímní vláda k nepokojům uvedla, že šlo o pokus o puč stoupenců bývalého prezidenta.

Podle Reuters vývoj v Kyrgyzstánu velmi znepokojuje Rusko i Spojené státy. Oba státy tu mají svou vojenskou základnu a soupeří mezi sebou o vliv v tomto strategickém regionu.

Poslední velký výbuch etnicky motivovaného násilí mezi Kyrgyzy a Uzbeky spadá do začátku devadesátých let, kdy byly po rozpadu Sovětského svazu na obou stranách zabity stovky lidí.