Španělské odbory se obrátí na soud, aby zabránil přijmout úsporná rozpočtová opatření, zejména snížení mezd ve veřejném sektoru, jež hodlá prosadit vláda. Odborům se nelíbí, že chce obejít parlament a zavést mzdové škrty pomocí výnosu.

Omezení mezd zaměstnanců státního sektoru je klíčovým projevem plánu na snížení rozpočtového deficitu během dvou let o 15 miliard eur (381 miliard korun), který levicová vláda premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera oznámila minulý týden.

Vedle snížení mezd státním zaměstnancům o pět procent chce vláda omezit veřejné investice o celkem šest miliard eur. Plán má zabránit propadu Španělska do dluhové krize řeckého typu.

Napadneme královský výnos

"Hodláme napadnout královský výnos o snížení mezd," řekl na tiskové konferenci zástupce druhého největšího odborového svazu v zemi UGT Julio Lacuenda po setkání s vládními činiteli. "Je to naprosté zesměšnění našich zákonných práv na mzdová vyjednávání," doplnil Enrique Foussoul z největšího svazu CCOO.

Vládní mluvčí oznámil, že snížení mezd vláda zavede výnosem na svém dnešním zasedání. Opatření tak bude moci vstoupit v platnost již od června.

Svazy UGT a CCOO již svolaly na 8. června na protest proti mzdovým škrtům stávku státních zaměstnanců a nevyloučily další podobné akce včetně generální stávky.

Jen rámus bez stávky?

"Mám dojem, že odbory chtějí udělat rámus, aniž sáhnou ke generální stávce, protože ta by socialistickou vládu hluboce poškodila," řekl agentuře Reuters Pedro Schwartz, profesor ekonomie na univerzitě San Pablo v Madridu.

Úsporná opatření mají srazit deficit státního rozpočtu v letošním roce na 9,3 procenta hrubého domácího produktu z loňských 11,2 procenta. Příští rok by měl deficit klesnout na šest procent a do roku 2013 se dostat na tři procenta HDP.

Španělsko se všemi silami snaží zabránit srovnávání své situace s Řeckem, které se na konci loňského roku začalo propadat do těžké platební krize a tento měsíc si sjednalo s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií rekordní program pomoci v sumě 110 miliard eur (2,8 bilionu korun).