ČSSD a reformy

Co ČSSD po volbách nezruší

- zvýšení nižší sazby DPH
- snížení daní střední třídě (ČSSD chce zavést jen jednu sazbu progresivní daně nad 100 tisíc hrubého měsíčně)
- reformu penzí prodlužující věk odchodu do důchodu na 65 let
- čtyřletou postupně klesající rodičovskou dovolenou

Co ČSSD jen pozmění

- snížení daní firmám z 24 na 19 procent (ČSSD chce zvýšit firemní daně na 21 procent)
- snížení porodného (ČSSD zvýší porodné jen na první dítě)
- stropy na placení pojištění (ČSSD je chce "jen" zvýšit)

Co ČSSD zruší

- všechny zdravotnické poplatky
- třídenní neplacenou nemocenskou
- zúžení přídavků na děti jen na nejchudší rodiny

Vaše reforma útočí na životní úroveň rodin s dětmi, důchodců, zaměstnanců a vůbec většiny české společnosti. "Kde to půjde, zrušíme, co půjde," hřímal v srpnu 2007 Jiří Paroubek před schválením Topolánkova reformního batohu. A podobně hrozil Paroubek i o rok později při schvalování důchodové reformy, která posouvala věk odchodu do důchodu na 65 let.

Po necelých třech letech je ale všechno jinak. Největší favorit voleb se chystá po volbách z reforem Topolánkovy vlády zrušit jen menší část. Důvod je jednoduchý: prostě si to kvůli obrovskému schodku státního rozpočtu nemůže dovolit.

Jak vyplývá z analýzy HN, plně chce Jiří Paroubek zrušit z Topolánkových reforem jen tři podstatné body: všechny zdravotnické poplatky, třídenní neplacenou nemocenskou a omezení výplaty přídavků na děti jen na chudé rodiny. Což jsou přesně ty věci, ze kterých si ČSSD udělala ikony na stovky svých oranžových billboardů.

Tady ale protireformní tažení ČSSD končí. Ostatní části pravicových reforem totiž buď nechá být, nebo je jen částečně pozmění.

Pragmaticky těžit

Pokud Paroubek vyhraje volby, bude se po volbách chovat velmi podobně jako jeho slovenský vzor Robert Fico: i přes tvrdou kritiku pravicových reforem zruší jen zlomek a bude z nich pragmaticky těžit.

Nejvýraznějším ústupkem socialistů z původních plánů je fakt, že se smířili se zvýšením nižší sazby DPH na léky, potraviny či MHD, kterou Topolánek zvýšil z pěti na devět procent a kterou ministr financí Eduard Janota posunul ještě o procento výš. "V současné rozpočtové situaci, která byla mimo jiné způsobena daňovými změnami Topolánkovy vlády, si nemůžeme snížení DPH dovolit," vysvětluje stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

A podobné to je i se snížením daní střední třídě, s postupně klesající rodičovskou dovolenou nebo s důchodovou reformou, která posouvá do roku 2030 důchodový věk pro muže i pro ženy na 65 let. ČSSD ani jeden z těchhle kroků nezruší.

"Víme, že prodlužování věku odchodu do důchodu se neubráníme. Budeme ale chtít zavést dřívější penzi pro horníky a hutníky," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Daně chce ČSSD zvýšit jen z měsíčního příjmu nad 100 tisíc a hýbat nebude ani s rodičovskou.

Další klíčové body z Topolánkových reforem, jako je snížení daní firmám z 24 na 19 procent, snížení porodného či stropy na placení zdravotního a sociálního pojištění tak ČSSD chystá jen částečně pozměnit. Daně firmám mají jít z 19 "jen" na 21 procent, porodné hodlá ČSSD zvýšit jen na první dítě a stropy místo jejich rušení navrhuje "jen" mírně zvýšit.