Letošní volby slibují nebývale napínavé zápolení politických stran. Nabízí se hned několik možností, jak hlasování dopadne, respektive, jak bude složité a možné sestavovat různé koalice.

A tomu by mohly odpovídat i titulní stránky novin. Podívejte se a případně hlasujte o titulní stránce Hospodářských novin, která by se vám po volbách nejvíce líbila. Hlasovat můžete do čtvrtka 27. května do 16:00.

 

1. První možností je, že ČSSD volby vyhraje a k sestavení vlády nebude potřebovat podporu komunistů. Dohodne se s malými stranami. Na většinové vládě se pak budou podílet TOP 09, Věci veřejné, možná lidovci či zelení.


2. Vše ale může skončit tak, že ČSSD sice vyhraje, ale bude mít podporu jen KSČM.
Dají-li ostatní dohromady většinu, mohou levici odstavit.

3. Je možné, že také dojde na opoziční smlouvu číslo dvě. Malé strany s ČSSD a ODS spolupracovat odmítnou a obě velké strany nedají dohromady většinovou vládu.
Patový výsledek pak směřuje k velké koalici ODS a ČSSD.

4. Je také možné, že ČSSD a komunisté budou u voličů triumfovat. Sociální demokraté budou uvažovat o menšinové vládě za tiché podpory právě KSČM. Tady bude záležet na prezidentu Václavu Klausovi.
Je možné, že bude zase požadovat podpis 101 nekomunistických poslnců, jak se to stalo za vlády Stanislava Grosse.

5. Volby by mohla vyhrát i ODS. Pak by občanští demokraté s TOP 09, Věcmi veřejnými, nebo i s lidovci či zelenými mohli bezpečně složit vládu.


6. Nakonec se může stát i to, že při volebním patu mohou být vyjednávání o složení kabinetu až tak komplikovaná, že jediným možným řešením bude konání nových voleb.

 

 

 Kliknutím na náhled se vám zobrazí celá titulní strana novin
1. titulka
2. titulka-všichniproti
3. velká koalice4. cssdkscm
 5. ODSvyhrala 6. pat.novevolby