Proč právě "Sto chytrých"

Autoři projektu odmítli jít cestou klasického průzkumu a ptát se lidí, koho by volili. Místo toho se ptají: Jak si myslíte, že volby skončí?

Experiment "100 chytrých" si kladl za cíl prověřit metodu crowdsourcingu, tedy zjistit, jak přesně odhadne výsledek nějakého děje větší množství jednotlivců.

Návštěvníci webových stránek napsali, jak podle jejich odhadu dopadnou volby a následně vyplnili test o dvanácti otázkách. Většina z nich připomínala IQ testy, další prověřovala všeobecný přehled nebo znalosti politického systému. Test vytvářela společnost Scio.

Po měsící skončil na internetu unikátní projekt "Sto chytrých", ve kterém lidé tipovali, jak dopadnou letošní volby. Vítězem se podle nich stane ČSSD se ziskem 28,17 procenta, druhá skončí ODS s 22,18 procenta a třetí budou komunisté s bezmála třinácti procenty.

Do sněmovny by podle odhadu stovky nejchytřejších tipujících pronikly ještě strany TOP 09, Věci veřejné a těsně i KDU-ČSL. Naopak zelení a Zemanovci by skončili pod pěti procenty.

Ze stran, které se do parlamentu dostanou, by měly i přes vítězství socialistů navrch středopravicové partaje.

Výzkum ovšem nepřináší výsledky přepočtené na mandáty, takže nelze přesně určit, jaké by byly poměry hlasů ve sněmovně – volební pat by ale podle 100 chytrých zřejmě nenastal.

Projekt 100 chytrých není klasický průzkum veřejného mínění. Na internetu do tipovací soutěže přispělo šest a půl tisíce lidí, kteří kromě svého odhadu ještě vyplnili i krátký test – ten organizátorům pomohl vybrat stovku „nejchytřejších“ účastníků, jejich odhady se pak zprůměrovaly.

„Poté, co budou zveřejněny oficiální volební výsledky, autoři experimentu vyhlásí účastníka s nejpřesnějším tipem. Ten pak dostane odměnu padesát tisíc,“ řekl za organizátorskou firmu Next Big publicista Miloš Čermák.

„Experiment ukázal, že veřejnost má o výsledku voleb už dlouho poměrně jasnou představu. Po celou dobu vedla ČSSD a rozdíl mezi ní a ODS byl stále kolem šesti procent, “ říká jeden z autorů projektu Adam Javůrek.

Rozdíl mezi „100 chytrými“ a všemi účastníky nakonec není nijak dramatický. Největší posun se objevil u ČSSD, kde „100 chytrých“ tipovalo o procento více než všichni účastníci (27,15 %).

V průběhu experimentu došlo u tipujících k několika drobným posunům: stále více věří TOP 09 a Věcem veřejným. Naopak KDU-ČSL už by se podle průměru ze všech odhadů z posledního týdne do Poslanecké sněmovny nemusela dostat (4,91 %).

V rámci projektu vznikl ještě jeden zajímavý dílčí experiment. Studenti nových médií z Ústavu informačních studií a knihovnictví (FF UK) vyrazili do ulic a ptali se na odhady výsledků voleb kolemjdoucích. I jejich výsledky kopírují tipy 100 chytrých. Jediným větší rozdíl se objevuje u ODS, kde dotázaní tipují zisk 24,6 %.

100chytrych-graf