Sociální demokraté chtějí po volbách vyzkoušet zavedení elektronického vyplácení dávek v hmotné nouzi. Změna má zásadním způsobem omezit zneužívání dávek.

"Budou ve zvoleném regionu vypláceny na účet v bance, ke kterému příjemci obdrží platební kartu s limitovanými možnostmi nákupu," představil v úterý návrh předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Platební karta umožní čerpání dávek v obchodních řetězcích s možností omezení nakupovaného zboží, příjemci sociálních dávek tak nebudou moct nakupovat alkohol a cigarety. Nový systém by sociální demokraté chtěli spustit během roku 2012.

Platební karta a bankovní účet umožní klientům jak bezhotovostní platby, tak i výběr v hotovosti. Třetinu by si lidé mohli vybrat v hotovosti, dvě třetiny pouze pro bezhotovostní platby.

Zavedení výplaty sociálních dávek prostřednictvím elektronických karet navazuje na výplatu sociálních dávek formou poukázek.

V praxi bude dávky hmotné nouze posílat odbor sociálních věcí na bankovní účet klienta. Pracovníci sociálního odboru budou moct sledovat pohyb na účtu, a kontrolovat tak nakládání se sociální dávkou.

Aby bylo možné takto dávky vyplácet, bude se na tom stát muset domluvit s obchodními řetězci a bankami.

Bezhotovostní výplatu sociálních dávek chtějí po volbách rozšířit i občanští demokraté. Rozšířeno by mělo být využívání institutu zvláštního příjemce, tedy odevzdávání části dávek přímo věřiteli.

Po dvou měsících by měla být podle ODS výplata dávek v nezaměstnanosti podmíněna veřejně prospěšnými pracemi či účastí ve vzdělávacích kurzech. Výše dávek by se měla stupňovat od 20 do 40 hodin veřejných prací pro obec nebo alternativně 40 hodinami vzdělávání.