Pražští radní v úterý schválili změnu vyhlášek, které by měly zamezit povolování takzvaných videoloterijních terminálů. Zároveň zpoplatní jejich provoz, řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Vyhlášky nyní posoudí jednotlivé městské části a v polovině června je budou schvalovat zastupitelé hlavního města.

Hlavní město změnou vyhlášek reaguje na novelu loterijního zákona, kterou Senát schválil minulý týden. Novela umožňuje obcím na svém území regulovat centrálně propojené videoloterijní terminály (VLT). Tuto pravomoc dosud mělo ministerstvo financí. Zpoplatnit VLT obcím umožňuje jiný zákon, který přijala Poslanecká sněmovna. Oba právní předpisy musí ještě podepsat prezident.

Pokud se tak stane, chce magistrát přijmout novelu vyhlášky, která by stanovila, kde mohou být VLT umístěny. V praxi by to mělo znamenat, že nové videoloterijní terminály nebudou již v metropoli povoleny. Podobně již město reguluje klasické výherní automaty.

Radní zároveň vyjádřili nesouhlas s vydáváním povolení k provozování VLT. Dopis s textem v tomto smyslu v úterý magistrát odešle ministerstvu financí. Do začátku platnosti novely, která se předpokládá od července, totiž ministerstvo může povolit nové automaty. Hlavní město doufá, že se tak nestane.

V Praze je v současné době podle náměstka asi 6000 výherních přístrojů a téměř 5300 VLT. Celkem mohou hráči házet do automatů peníze na téměř 1500 místech.

Související