Předseda ČSSD ukazuje vlídnou tvář – Mirku Topolánkovi. Poté, co se s ním před několika týdny sešel na kávě, mu dokonce nabízí i spolupráci. Pokud se tedy stane premiérem.

„Třeba odbornou pozici v oblasti energetiky, tím nemyslím zrovna ČEZ, by zastávat mohl,“ řekl šéf socialistů v rozhovoru pro HN.

Oba muži přitom v posledních čtyřech letech platili za soupeře, kteří si nemohou přijít na jméno. Topolánek Paroubkovi například vyčítal, že nedrží slovo, ten ho zase ostře kritizoval za reformy, které schválila koaliční vláda ODS, lidovců a zelených.

Paroubek ale není jediný, kdo před volbami prohlašuje, že Topolánkovy zkušenosti by neměly zůstat bez využití: totéž zaznívá z ODS.

„Mohli bychom ho využít při vyjednáváních, má s nimi zkušenosti, mohl by nám aspoň poradit,“ řekl HN první místopředseda občanských demokratů David Vodrážka.

Konzervativci mají jinak jasno v tom, proč se předseda ČSSD chce veřejně usmiřovat se svým letitým sokem. „Je to provokace,“ prohlásil například místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Mirek Topolánek odmítl jak nabídku lídra sociální demokracie, tak volání z ODS. „Udělám všechno pro to, abych na českém státu a zmíněných pánech nebyl závislý,“ vyjádřil se pro HN. Do budoucna se prý chce věnovat mimo jiné lobbingu v energetice.

 

Související