Ministr vnitra Martin Pecina upadl v ČSSD v nemilost. Muž ještě nedávno považovaný za "tajnou zbraň" socialistů ve volbách, údajně naštval šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, když v jednom neformálním rozhovoru prohlásil, že až se Paroubek stane kandidátem na prezidenta, mohl by ho vystřídat na postu premiéra.

Sílící napětí mezi oběma muži potvrdil včera i Paroubek, když se do Peciny tvrdě opřel v rozhovoru pro HN. V podstatě mu vzkázal, že s ním po volbách už nepočítá na post ministra vnitra.

"Mám rád lidi, kteří mají ctižádost, ale musí mít především výsledky. A já od pana Peciny očekávám především vítězství v Praze," řekl HN Paroubek. "Samozřejmě že při sestavování vlády bude hrát roli i to, jaký kdo má volební výsledek," doplnil Paroubek.

Pecinovi tím vlastně vzkázal, že s ním nepočítá. V pravicové Praze totiž ČSSD nikdy nevyhrála a ani teď jí průzkumy vítězství neslibují. "Jiřího Paroubka respektuji jako volebního lídra i jako předsedu strany," reagoval pro HN Pecina s tím, že před volbami odmítá vyvolávat dojem sporů.

Ambice Pecina rozhodně má

Nicméně Martin Pecina má pověst nesmírně ambiciózního muže. Z jeho životopisu je to vidět na první pohled. Nejprve byl Pecina členem ODS. Když ale zjistil, že lepší kariérní šance bude mít u konkurenčních sociálních demokratů, neváhal se s nimi spojit. Záhy se mu to vyplatilo. Pecina získal vlivný post náměstka na ministerstvu průmyslu - tehdy pod Milanem Urbanem z ČSSD.

Sociální demokraté mu pak pomohli do ještě vlivnějšího křesla - na post šéfa antimonopolního úřadu. Tam Pecina po krajských volbách pomáhal ČSSD hájit zrušení poplatků v krajích. Sociálnědemokratickým hejtmanům dokonce dával návod, jak správně poplatky odpouštět, aby nedošlo k porušení zákona.

V dubnu 2009 získal Pecina od oranžových další odměnu - nominovali ho jako svého zástupce na post ministra vnitra do úřednické vlády Jana Fischera. Muž, který o sobě říká, že vypadá jako delfín, se rázem stal jedním z nejviditelnějších politiků. Socialisté se toho rozhodli využít a i přes hlasité protesty ODS jej coby úřednického ministra protlačili na první místo pražské kandidátky ČSSD.

Jako neokoukaná a relativně oblíbená tvář měl pomoci snížit náskok pravice v hlavním městě. Jenže jak stoupala Pecinova hvězda, rostlo i jeho politické sebevědomí. "Já věřím, že když to všechno dobře dopade, tak zůstanu na vnitru. To říkám otevřeně," říkal ještě v dubnu Pecina v rozhovoru pro Český rozhlas. A někdy v té době se také údajně nechal slyšet, že by mohl být premiérem místo Paroubka.

Když se informace o Pecinových ambicích donesla do kanceláře šéfa ČSSD, milovník průzkumů veřejného mínění v něm okamžitě začal vidět svého potenciálního soupeře. A rozhodl se jej odstavit. "Paroubka naštvalo, že někdo měl vůbec odvahu mluvit o tom, že by mohl být premiérem za ČSSD," řekl HN zdroj z blízkého Paroubkova okolí.

Tím, jak se rozcházejí cesty Peciny a Paroubka, roste šance pro Františka Bublana, že se vrátí po letech na ministerstvo vnitra. S vládním postem už definitivně nemusí počítat ani středočeský hejtman David Rath. Jiří Paroubek HN jasně řekl, že na post ministra zdravotnictví má už jiného kandidáta.
Související