HN odhadují, jak dopadnou volby a povolební vyjednávání. Nejvíc (40%) sázíme na divokou kartu: vládu sestaví pravice, Paroubek skončí jako osamocený vítěz.

Proč? Poslední dostupné průzkumy ukazují, že ODS s menšími stranami ve středu může dát dohromady víc křesel než Paroubek s komunisty.

V takovém případě by se středopravý tábor mohl dohodnout a levici společně vyšachovat.

Odpovídalo by to i programové shodě, středopravou koalici by mohl upřednostňovat také prezident Václav Klaus, jehož pravomoce mají při povolebním vyjednávání a sestavování vlády nemalý vliv.

Nejpravděpodobnější koalice podle odhadů HN

(Jak může vypadat titulní stránka pondělních HN se podívejte pod textem)  

1 – Pravicová koalice - 40%

ODS, TOP 09, VV, KDU-ČSL  (+případně SZ)

Jiří Paroubek volby vyhraje, ale vládu sestaví Petr Nečas s malými stranami. Nasvědčují tomu i průzkumy STEM a SC&C dělané po jednotlivých regionech.

Po přepočtu HN na mandáty z nich vyplývá, že pravicová koalice má většinu 108 křesel, ČSSD a KSČM jen 92 mandátů. Malé strany s Paroubkem spolupracovat nechtějí a navíc lze z posledních výroků prezidenta Václava Klause odhadovat, že hlava států odmítne vládu podporovanou pouze komunisty.

2 – Paroubkova koalice - 30%

ČSSD, TOP 09, VV, KDU-ČSL

Tato koalice by přišla na řadu v situaci, kdy pravice nedá dohromady sněmovní většinu. Malé strany, hlavně TOP 09, avizují, že s Jiřím Paroubkem do koalice nepůjdou, ale v případě, že na stole nebude žádná jiná možnost, může se snadno stát, že původní sliby půjdou stranou.

Byla by to ale velmi těžce sestavovaná koalice. Mezi ČSSD a třeba TOP 09 jsou ohromné programové rozdíly.

3 – Paroubek s komunisty - 20%

ČSSD s neformální podporou KSČM

V takové vládě by Jiří Paroubek prosadil nejvíc ze svého programu. S komunisty, jediným přirozeným spojencem, ČSSD navíc spolupracuje ve sněmovně dlouhodobě.

Jsou tu ale dvě velmi důležité překážky: Není vůbec jisté, že obě strany dají po volbách dohromady sněmovní většinu. A lze také čekat odpor prezidenta Václava Klause, který by mohl zopakovat podmínku z roku 2004, že nejmenuje vládu, kterou by při životě drželi komunisté.

4 – Velká koalice – 10%


ČSSD, ODS

Lídři obou velkých stran s ní počítají až jako s tou nejposlednější možností. Program takové vlády by byl ale jen udržovací. ODS a ČSSD se ve většině důležitých věcech neshodnou a jejich vláda by těžko provedla nutné reformy.

Nicméně, v ČSSD i ODS lze najít skupinky politiků, kteří by si velkou koalici přáli. Strany by si pohodlněji rozdělily moc nad státem, jako v dobách opoziční smlouvy. Zkušenost z této doby ale také říká, že spolupráce obou velkých stran jim zároveň odhání voliče.

 Kliknutím na náhled se vám zobrazí celá titulní strana novin
1. titulka
2. titulka-všichniproti
3. cssdkscm4. velká koalice
Související