Počet obětí páteční srážky dvou vlaků ve východní Indii stoupl na 110, ale záchranáři se obávají, že bilance by mohla dosáhnout až 150 mrtvých. Zraněno bylo přes 200 lidí. Podle tamějších úřadů srážce předcházela exploze na železniční trati, kterou mají pravděpodobně na svědomí místní maoističtí povstalci.

"Dostali jsme právě informaci, že bylo vyproštěno 65 těl. Může jich být mnohem více," prohlásil v pátek v indické televizní stanici NDTV Samar Ghoš, ministr vnitra státu Bangla, dříve Západní Bengálsko, kde se neštěstí stalo.

Výbuch vykolejil noční rychlík s 13 železničními vozy, z nichž některé uvízly na druhé koleji. Tam do nich narazil protijedoucí nákladní vlak, upřesnil mluvčí indické železnice. Osobní vlak patřil k luxusním soupravám s lůžkovými vagóny a jel z Bombaje do Kalkaty.

"Viděl jsem, že nejméně čtyři osobní vagóny byly zcela rozmačkané. Vidím hodně těl rozdrcených pod nákladním vlakem," citovala agentura Reuters jednoho očitého svědka. Na místě podle něj zavládl chaos a panika. "Lidé brečí. Záchranáři se snaží zachránit přeživší a vytáhnout těla," řekl po telefonu.


Agentura Reuters poznamenala, že neštěstí způsobené dosud neobjasněným výbuchem se odehrálo v oblasti, která je známá jako bašta maoistických ultralevicových rebelů.

Udělali to maoisté," konstatoval podle agenturyšéf policie v Bangle Bhúpinder Singh. Podle něj se povstalci k sabotáži přihlásili.

V krátké době udeřili v Indii maoisté už několikrát. Na počátku dubna při útoku na bezpečnostní složky zabili 73 lidí a začátkem měsíce dalších osm, když vyhodili do vzduchu vozidlo polovojenských sil. Asi 35 policistů a civilistů zahynulo uprostřed měsíce ve střední Indii, když autobus najel na pozemní minu nastraženou maoistickými povstalci.

Maoisté zahájili boj proti vládě v roce 1967 a útoky podnikají ve dvacítce indických států. Tvrdí, že bojují za práva chudých a bezzemků a že jejich vzorem je někdejší čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung. Jejich akce si vyžádaly už tisíce obětí. Častým cílem útoků jsou policisté a vládní zaměstnanci. Povstalci také pravidelně útočí na železniční tratě s cílem ochromit místní hospodářství.

Podle indických zdrojů je v zemi asi 10.000 až 20.000 ultralevicových radikálů. Premiér Manmóhan Singh je nedávno označil za největší vnitřní hrozbu pro bezpečnost Indie.

Incident se stal několik dní poté, co v jižní Indii zahynulo 158 lidí při havárii letadla. V tomto případě však úřady hovoří o pravděpodobné chybě pilota.