Podle dosavadních průzkumů dorazilo k volebním urnám kolem šedesáti procent voličů. Tvrdí to ČTK, průzkum agentury SC&C pro Českou televizi a vyplývá to také z průběžných dat sčítání z Českého statistického úřadu, které můžete sledovat on-line na homepage iHNed.cz.

Politolog Kamil Švec z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové přitom původně nevylučoval, že se letošní účast vyšplhá až k sedmdesáti procentům, jak v pátek zpočátku naznačovaly informace z řady volebních komisí.

"Letos se odhaduje, že v pátek šlo volit asi padesát procent občanů, což je více než ve stejný den před čtyřmi lety," řekl Švec. Podle něj v první den voleb chodí volit dvě třetiny voličů, zbývající třetina volbu nechá až na sobotu.

V roce 2006 k volbám dorazilo 64 procent lidí. V první den voleb, v pátek, jich tehdy odvolilo čtyřicet procent, zbývající zhruba čtvrtina voličů nechala cestu do volební místnosti až na sobotu.

"Zatím to tedy vypadá, že by účast mohla být vyšší. Sedmdesát procent asi nepřekročí, ale k sedmdesáti procentům se blížit může," řekl Švec.

Volební dění v sobotu sledujeme on-line - ZDE 

Podle něj je také možné, že letos přišlo k volbám více mladých lidí a prvovoličů než v předchozích letech. "Je to vidět třeba na Facebooku v různých skupinách, kde se mladí aktivizovali," řekl Švec.

V roce 2002, kdy volby vyhrála ČSSD v čele s Vladimírem Špidlou, přišlo volit 58 procent lidí. V roce 1998 přišlo volit 74 procent lid. 

Volby tehdy vyhrála sociální demokracie v čele s Milošem Zemanem. Ten letos po několikaleté politické odmlce sám kandiduje - ve formaci Strana práv občanů - Zemanovci. Výzkumy jim však dávají mizivou šanci na úspěch.

Související