Prvovoliči a mladí lidé do 29 let letos hlasovali pro pravici. Vyplývá to z průběžných odhadů agentury SC&C pro Českou televizi. U mladých s přehledem zvítězila Schwarzenbergova TOP 09 - tato strana od nich podle dosavadních odhadů získala 29 procent hlasů.

Na druhém místě skončila u mladých ODS s osmnácti procenty hlasů, následují Věci veřejné se ziskem patnácti procent.

Podle královéhradeckého politologa Kamila Švece letos k volbám zřejmě přijde více mladých voličů než v předchozích letech. "Bylo to vidět na Facebooku v různých skupinách, mladí se aktivizovali," domnívá se Švec.

Například Strana zelených vedená bývalým ministrem školství Ondřejem Liškou však u letošních voleb zřejmě propadla, a to nejen u mladých - podle předběžných výsledků zelení získali jen 2,1 procenta voličských hlasů, což na zisk sněmovních křesel ani zdaleka nestačí.

Zelení přitom bývali populární zejména mezi mladými do třiceti let a městskými voliči.

Volební dění v sobotu sledujeme on-line - ZDE 

Na mladé lidi letos cílily i různé předvolební výzvy. Například herci Jiří Mádl a Martha Issová natočili s režisérem Petrem Zelenkou klip Přemluv bábu, ve kterém mladé lidi nabádali, aby zajeli za svými prarodiči a přemluvili je k volbě pravicových stran.

Další umělci, například zpěvák Dan Bárta nebo zpěvačka Aneta Langerová se zase připojili k výzvě Vyměňte politiky - pomocí klipů zveřejňovaných na internetu se pak snažili přesvědčit hlavně mladé lidi k tomu, aby šli k volbám a hlasovali pro méně známé politické tváře.

Letos poprvé si také mladí na středních školách mohli zkoušet volit nanečisto - umožnil jim to projekt organizace Člověk v tísni Studentské volby. I u studentů bodovala pravice - TOP 09 získala 26 procent hlasů, ODS 18 procent, Věci veřjené 12 procent.

Českou pirátskou stranu volilo osm procent studentů, extremistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti sedm procent. Zelení a ČSSD od mladých ve studentských volbách získali shodně jen lehce přes pět procent hlasů.

Související