Fotbalisté Ústí nad Labem se po Hradci Králové stali druhým postupujícím týmem z druhé ligy do nejvyšší soutěže. Postup si dnes zajistili v předposledním kole výhrou 3:1 na půdě Sokolova zásluhou branek Valenty z pokutového kopu, Martykána a Rudnického. Za domácí snížil v závěru Vaněček. Ústí se vrací do ligy po 51 letech.

"Je to neskutečné. Klukům, trenérovi Sváťovi Habancovi i nám funkcionářům se splnil sen mnoha generací ústeckých fotbalistů. Po výborném podzimu jsme se na jaře často trápili, ale nakonec slavíme post do první ligy," řekl ČTK sportovní manažer Ústí Stanislav Pelc. Bývalý reprezentant neskrýval po postupu dojetí. "Většina Ústečaňů si ani neuvědomuje, čeho tahle parta fotbalistů vlastně dosáhla," uvedl Pelc.

Začátek zápasu patřil domácím, kteří na ústeckou jedenáctku vlétli a hned po několika vteřinách hry měl velkou příležitost Mlika. Skvělým zákrokem se však blýskl brankář Novák. Poté individuální akcí pronikl do ústeckého vápna Vaněček, ale opět dobře zasáhl hostující brankář. To však bylo ze strany Baníku všechno.

V 18. minutě fauloval ve vápně Knakal Dvořáka a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Valenta. Vstřelená branka hráče Ústí nakopla a od té chvíle byli lepším týmem. Domácí působili v útoku naprosto bezzubě a v obraně kupili jednu chybu za druhou. Jednu z nich využil v 38. minutě Martykán, který se prosmýkl mezi obránci Baníku a šajtlí prostřelil Bertelmana.

Ústečtí fotbalisté vykročili za postupem hned po třech minutách druhého poločasu. Rudnickij utekl po pravé straně a jeho centr překvapivě zaplul přímo do šibenice. Hosté hráli v pohodě, zatímco na domácích byla vidět křeč a před branku Ústí se v podstatě nedostávali. Navýšit ústecké vedení mohl Zachariáš, ale jeho střela těsně minula tyč.

Zbytek zápasu se dohrával v nepříliš vysokém tempu s minimem šancí. Jednu obrovskou měl domácí Podrazký, ale z deseti metrů přestřelil. V 85. minutě se ale Sokolov přeci jen dočkal. Vaněček za vápnem napřáhl a jeho nechytatelná střela skončila v šibenici. Hostující fotbalisté si však náskok pohlídali až do závěrečného hvizdu, a poté už na sokolovském hřišti mohla propuknou ústecká radost a oslava postupu do nejvyšší soutěže.