Místa ve sněmovně obhájilo jen 86 dosavadních poslanců. O znovuzvolení jich letos usilovalo 145. Šedesátka členů dolní komory podle výsledků voleb neuspěla. Při minulých volbách před čtyřmi lety bylo opětovně zvoleno 115 ze 161 kandidujících poslanců, podobně jako v roce 2002.

Důvodem letošní radikálnější obměny personálního složení bylo bezpochyby to, že lidé rozdali dvakrát více preferenčních hlasů než při sněmovních volbách v roce 2006, a to kandidátům ze zadních míst kandidátek. Z nich se letos takto do sněmovny dostalo 46 kandidátů, při minulých volbách jich bylo pouze pět.

Celkem letos lidé kroužkováním pořadových čísel kandidátů udělili 3,7 milionu preferenčních hlasů, před čtyřmi lety to bylo 1,9 milionu. Kroužkování využili především Češi, v moravských krajích bylo spíše výjimečné.

Například v Praze se za ODS dostal do sněmovny i pětatřicetiletý živnostník Jan Florián, který byl na posledním 36. místě kandidátky. Podobně v Pardubickém kraji se do sněmovny dostali místo lídrů ODS kandidáti s pořadovými čísly 9, 16 a 18. Za ČSSD se mezi poslance dostali kandidáti z pořadovými čísly 18 či 19, za TOP 09 pak i kandidáti z 20. místa. Voliči KSČM a Věcí veřejných pořadí poslanců oproti kandidátkám moc nezměnili. 

Do sněmovny bylo zvoleno 20 nestraníků, což je od roku 1996 jednoznačně nejvíce (před čtyřmi lety získalo mandát jen pět nestraníků, stejně tak před osmi lety). Na kandidátkách dvou nových stran se do sněmovny dostali i členové s jinou stranickou příslušností - za TOP 09 získali mandát tři členové hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a dva členové hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Za Věci veřejné uspěli tři členové SNK ED.


Poslanci ČSSD

Praha:

Hulinský Petr
Koskuba Jiří
Křeček Stanislav
Pecina Martin (bezp.)

Středočeský kraj:

Dolejš Richard
Hamáček Jan
Rath David
Urban Milan
Vandas Jaroslav
Zemek Václav

Jihočeský kraj:

Babor Jan
Bohdalová Vlasta
Jandák Vítězslav

Plzeňský kraj:

Emmerová Milada
Látka Jan
Votava Václav

Karlovarský kraj:

Novotný Josef

Ústecký kraj:

Foldyna Jaroslav
Krákora Jaroslav
Paroubek Jiří
Šlégr Jiří
Tancoš Josef

Liberecký kraj:

Ploc Pavel
Zapletal Cyril

Královéhradecký kraj:

Böhnisch Robin
Lesenská Vladimíra
Orgoníková Hana

Pardubický kraj:

Chvojka Jan
Neubauer Václav
Váňa Miroslav

Vysočina:

Antonín Pavel
Bublan František (bezp.)
Černý Karel

Jihomoravský kraj:

Hašek Michal
Ohlídal Ivan
Petrů Jiří
Sklenák Roman
Skopal Ladislav
Sobotka Bohuslav
Tejc Jeroným

Olomoucký kraj:

Holík Pavel
Krátký Jiří
Váňa Roman
Zemánek Jiří

Zlínský kraj:

Novosad František
Seďa Antonín
Smýkal Josef
Škromach Zdeněk

Moravskoslezský kraj:

Jalowiczor Petr
Klučka Václav
Michalík Alfréd
Rykala Adam
Šincl Ladislav
Váhalová Dana
Velebný Ladislav
Zaorálek Lubomír

Poslanci ODS

Praha:

Bém Pavel
Benda Marek
Černochová Jana
Florián Jan
Chalupa Tomáš
Kohoutová Lenka
Šťastný Boris
Vodrážka David

Středočeský kraj:

Bendl Petr
Fuksa Ivan
Jeník Miroslav
Rádl Aleš
Šnajdr Marek
Tluchoř Petr
Vidím Jan

Jihočeský kraj:

Baštýř Václav
Bauer Jan
Dědič František
Doktor Michal

Plzeňský kraj:

Papež Jiří
Pospíšil Jiří
Vilímec Vladislav

Karlovarský kraj:

Bureš Jan

Ústecký kraj:

Gandalovič Petr
Řápková Ivana
Šulc Jiří

Liberecký kraj:

Němeček Vít
Weberová Ivana

Královéhradecký kraj:

Horníková Zdeňka
Pajer Jan
Staněk Pavel

Pardubický kraj:

Čechlovský Jan
Jirout Radim
Martinů Jaroslav

Vysočina:

Fischerová Jana
Němcová Miroslava

Jihomoravský kraj:

Bartoš Walter
Filipi Dana
Mencl Václav
Sivera František
Suchánek Pavel
Šeich David

Olomoucký kraj:

Boháč Zdeněk
Fiala Radim

Zlínský kraj:

Nečas Petr
Plachý Jaroslav
Svoboda Pavel
Úlehla Tomáš

Moravskoslezský kraj:

Drobil Pavel
Krupka Jaroslav
Stanjura Zbyněk
Svoják Igor
Wenigerová Jaroslava

Poslanci TOP 09

Praha:

Eček Jaroslav
Korte Daniel
Kubata Václav
Laudát František
Pecková Gabriela
Polčák Stanislav (STAN)
Radová Jana
Schwarzenberg Karel

Středočeský kraj:

Besser Jiří(bezp.)
Jeništa Luděk (bezp.)
Kalousek Miroslav
Langšádlová Helena
Smutný Jan

Jihočeský kraj:

Bezecný Zdeněk
Gregora Martin
Parkanová Vlasta

Plzeňský kraj:

Janek Michal (bezp.)
Lobkowicz Jaroslav

Karlovarský kraj:

Chlad Rudolf

Ústecký kraj:

Drábek Jaromír
Kotalíková Patricie

Liberecký kraj:

Farský Jan (SLK)
Horáček Václav (SLK)

Královéhradecký kraj:

Cogan Josef (STAN)
Heger Leoš
Oliva Jiří

Pardubický kraj:

Cempírek Václav (bezp.)
Skalický Jiří (bezp.)

Vysočina:

Jirků Ladislav (bezp.)
Roztočil Aleš (bezp.)

Jihomoravský kraj:

Husák Jan
Kostřica Rom
Putnová Anna
Schejbalová Jaroslava

Olomoucký kraj:

Chalánková Jitka
Šarapatka Bořivoj (bezp.)

Zlínský kraj:

Gazdík Petr (STAN)
Hanáková Alena (bezp.)

Moravskoslezský kraj:

Bubeníková Ludmila (bezp.)
Lukša Pavo
Witoszová Renáta (bezp.)

Poslanci KSČM

Praha:

Dolejš Jiří
Semelová Marta

Středočeský kraj:

Grospič Stanislav
Klán Jan
Vostrá Miloslava

Jihočeský kraj:

Braný Petr
Filip Vojtěch

Plzeňský kraj:

Levá Ivana
Šidlo Karel

Karlovarský kraj:

Hojda Pavel

Ústecký kraj:

Hubáčková Gabriela (bezp.)
Šenfeld Josef

Liberecký kraj:

Nedvědová Marie (bezp.)

Královéhradecký kraj:

Marková Soňa

Pardubický kraj:

Končická Květa

Vysočina:

Kováčik Pavel
Rusová Marie

Jihomoravský kraj:

Adam Vojtěch (bezp.)
Bebarová-Rujbrová Zuzka
Grebeníček Miroslav

Olomoucký kraj:

Černý Alexander
Nekl Josef

Zlínský kraj:

Koníček Vladimír

Moravskoslezský kraj:

Halíková Milada (bezp.)
Konečná Kateřina
Opálka Miroslav

Poslanci Věcí veřejných 

Praha:

Bárta Vít (bezp.)
John Radek
Peake Karolína

Středočeský kraj:

Huml Stanislav (bezp.)
Klasnová Kateřina
Vysloužil Radim

Jihočeský kraj:

Paggio Viktor

Plzeňský kraj:

Škárka Jaroslav

Karlovarský kraj:

Suchá Jana

Ústecký kraj:

Kádner David
Šťovíček Milan (bezp.)

Liberecký kraj:

Skokan Petr

Královéhradecký kraj:

Štětina Jiří (SNK ED)

Pardubický kraj:

Fraňková Štěpánka (SNK ED)

Vysočina:

Novotný Josef (SNK ED)

Jihomoravský kraj:

Babák Michal
Dobeš Josef
Chaloupka Otto

Olomoucký kraj:

Andrýsová Lenka
Navrátilová Dagmar

Zlínský kraj:

Vacek Martin

Moravskoslezský kraj:

Drastichová Jana
Kočí Kristýna
Rusnok Jiří

Související