Volební lídr ODS Petr Nečas si vybral tým, s kterým zítra začne za svoji stranu vyjednávat o vzniku nové vlády s protějšky z TOP 09 a Věcí veřejných. Vedle Nečase v něm je i první místopředseda David Vodrážka a předseda poslanců Petr Tluchoř. Výkonná rada Nečasův návrh schválila.

Vedení strany také navrhlo na funkci premiéra lídra občanských demokratů Petra Nečase. Vyjednavači ODS se v pondělí sejdou ve sněmovně postupně s týmy TOP 09 a Věcí veřejných.

Špičky ODS také rozhodly, že se 19. a 20. června uskuteční volební kongres ODS. Není žádný racionální důvod odkládat konání kongresu, ODS je bez formálně zvoleného předsedy, letos má být volební kongres, máme před sebou senátní a komunální volby," vysvětlil Nečas, proč ODS zvolila brzké datum kongresu.

Sám již dal najevo, že se bude o funkci předsedy ucházet. Zatím se zdá, že jako případný premiér by měl velké šance získat i křeslo šéfa strany.

Výkonná rada ODS zopakovala, že výsledky voleb dávají reálnou šanci na vytvoření koalice "rozpočtové odpovědnosti" a vyloučila možnost velké koalice s ČSSD. Souhlasila i s Nečasovým závěrem, že volební ztráta ODS je jasnou výzvou, aby ODS usilovala o další vnitřní změny.

Nečas svůj tým představil po první schůzce poslaneckého klubu po sněmovních volbách. „V úvodu jsme prodloužili na základě zvyklosti funkční období předsednictva poslaneckého klubu do 30. června. Do této doby proběhnou řádné volby nového poslaneckého klubu a do té doby bude Petr Tluchoř předsedou poslaneckého klubu, Zdeňka Horníková, Václav Mencl a Jan Bauer budou místopředsedové,“ řekl místopředseda ODS Nečas.

Šéf komunistů: ODS jedná nedemokraticky

Poslanecký klub se zabýval také některými technickými záležitostmi a podpořil úspory v Poslanecké sněmovně. „Chceme snížit počet výborů, komisí a dalších orgánů Poslanecké sněmovny, které zbytečně v minulém období narostly. Poslanecký klub proto navrhl vyjednávacímu týmu, aby prosazoval snižování počtu funkcionářů. Zároveň si poslanci nepřejí, aby ve vedení sněmovny byl člen KSČM,“ řekl předseda klubu Petr Tluchoř.

Podle Nečase by se ušetřily peníze, protože každý poslanec s funkcí má vyšší plat. "Proto chceme redukci. Najít řadového poslance, který nemá žádnou funkci, je těžké," podotkl lídr ODS.

Komunisté jsou ve vedení sněmovny od roku 2002, kdy se stal šéf KSČM Vojtěch Filip místopředsedou sněmovny. Ve funkci strávil dvě funkční období. Z této pozice se účastnil klíčových jednání špiček parlamentu i prestižních událostí, například nedávného oběda s americkým prezidentem Barackem Obamou.

"Je to ukázka jejich nedemokratičnosti," reagoval Filip na návrh ODS zamezit komunistům v přístupu do vedení sněmovny. Nezáleží podle něj jen na ODS, ale také na dalších poslaneckých klubech. Zatím prý nemá signály o tom, že by se středopravé strany už na podobném požadavku dohodly.

"Jedná se o organizační věc. Zatím jsme tyto návrhy neprojednali," řekl místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Sociální demokraté se již v sobotu vyjádřili, že budou požadovat poměrné zastoupení stran v orgánech dolní komory. V končícím funkčním období neměli místopředsedu sněmovny jen zelení.

Text usnesení Výkonné rady ODS:

 

1.Výkonná rada ODS děkuje všem voličům za podporu ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR, za důvěru v odpovědnou pravicovou politiku ODS a v její kandidáty. Zároveň Výkonná rada ODS děkuje členům ODS, Modrému týmu a všem kandidátům za zapojení do předvolební kampaně.

2.Výkonná rada ODS oceňuje profesionalitu a kvalitu vedení předvolební kampaně a děkuje šéfovi volebního štábu Ivanu Langerovi i celému štábu za práci ve volební kampani.

3.Výkonná rada ODS konstatuje, že výsledky voleb do PSP ČR dávají reálnou šanci na vytvoření vlády rozpočtové odpovědnosti na základě spolupráce ODS, TOP 09 a strany Věci veřejné. Výkonná rada ODS odmítla jakoukoli možnost vytvoření velké koalice ODS a ČSSD.

4.Výkonná rada ODS pověřila na návrh volebního lídra ODS Petra Nečase jednáním o středopravicové vládní koalici za ODS místopředsedu strany Petra Nečase, 1. místopředsedu Davida Vodrážku a předsedu poslaneckého klubu Petra Tluchoře.

5.Výkonná rada ODS nabízí partnerům TOP 09 a straně Věci veřejné vytvoření vlády rozpočtové odpovědnosti a nabízí jako jediného svého kandidáta na post předsedy této vlády Petra Nečase.

6.Výkonná rada ODS souhlasí s doporučením poslaneckého klubu ODS a doporučuje vyjednávacímu týmu, aby usiloval o snížení počtu funkcionářů Poslanecké sněmovny, včetně místopředsedů Poslanecké sněmovny a aby se zasadil o neúčast Komunistické strany Čech a Moravy ve vedení Poslanecké sněmovny.

7.Výkonná rada ODS potvrdila rozhodnutí volebního lídra ODS Petra Nečase o svolání volebního kongresu Občanské demokratické strany na víkend 19. a 20. června 2010.

8.Výkonná rada ODS přijala výsledky voleb do Poslanecké sněmovny PČR jako jasný signál od voličů, že ODS musí usilovat o pozitivní změny uvnitř strany.


Související