Klaus: Ztráty ČSSD a ODS jsou strašlivé

"Volby jsou politickým zemětřesením. Dá se říct, že nezůstal kámen na kameni," prohlásil prezident Klaus v LN a označil ztráty ČSSD a ODS za "strašlivé".

Důvodů, které způsobily tuto situaci je podle něj více. Začalo to patem v roce 2006 a "strašlivou nevstřícností" a nepřátelstvím ODS a ČSSD, vedlo to přes "specifičnost" chování a jednání bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka a přes vstup byznysu do horních pater politiky.

Klaus dodal, že situaci "živil" i způsob politiky bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a přispěla k ní také "mediokracie" a role médií, která řadu politiků démonizovala, a tím je ničila. Politiku prý diskreditoval i boj bývalého prezidenta Václava Havla a jeho stoupenců.

Politický úspěch nových stran TOP 09 a Věci veřejné je podle Klause ve stabilizovaném politickém prostředí téměř neznámý. Podle něj u těchto dvou stran není jasné, jak se budou v reálné politice chovat.

"Netuším, kolik mají lidí připravených do nesmírně zodpovědných funkcí členů vlády, ale i parlamentu," řekl Klaus s tím, že tyto strany nezastupují žádná známá jména s veřejně publikovanými názory na problematiku zdravotnictví, starobních důchodů, obrany nebo vnitra.

Prezident zahájil povolební politické konzultace

10.00 hodin – přijetí Bohuslava Sobotky

11.00 hodin – přijetí Petra Nečase

13.30 hodin – přijetí Karla Schwarzenberga

14.30 hodin – přijetí Vojtěcha Filipa

15.30 hodin – přijetí Radka Johna

Prezident Václav Klaus zahájil na Hradě sérii povolebních jednání s lídry stran, které zasednou v nové sněmovně. Klaus po setkáních řekl, že s rozhodnutím o pověření k sestavení vlády počká na další jednání stran. Zatím nevidí jinou možnost než kabinet ODS, TOP 09 a VV. Ten by ve sněmovně disponovala většinou 118 hlasů.

"Vidím, že se rýsuje možnost vzniku jedné tříčlenné koalice. Nevidím zatím možnost nějaké jiné koalice, která by mohla přesáhnout součtem hlasů zastoupených ve sněmovně nezbytnou stovku," řekl Klaus.

K tomu, aby se mohlo udělat něco víc, ale musí zúčastněné strany v následujících hodinách či dnech intenzivně jednat a snažit se možnou koalici dohodnout, míní Klaus. "Vyčkám na toto jednání a žádné formální jmenování či pověření někoho dělat nebudu," řekl prezident.

Jako prvního přijal místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který stranu vede po Jiřím Paroubkovi. Tenl Klausovi řekl, že chce sestavovat vládu jako první. "Pan prezident bude postupovat podle svého uvážení, ČSSD je připravena to respektovat," řekl Sobotka.

Schůzku podle svých slov využil k tomu, aby Klause seznámil s názorem ČSSD, že podle zvyklostí by to měl být zástupce vítězné strany, kdo jako první bude jednat o sestavení vlády. "Pokládám za absurdní, aby se sestavování příští vlády ujal Petr Nečas, zástupce politické strany, která volby prohrála a ztratila nejvíce hlasů a poslaneckých mandátů," uvedl na adresu ODS místopředseda sociálních demokratů.

Po Sobotkovi dorazil na Hrad právě Nečas. Tomu prý prezident sdělil, že nemá důvod jednání o nové vládě ztěžovat. Nečas prezidenta informoval o tom, že se již vedou jednání ODS, TOP 09 a Věcí veřejných o vytvoření "vlády rozpočtové odpovědnosti".

John prý dostal na Hradě několik cenných rad

Koho Klaus pověří jako prvního sestavením vlády, ale nechává volební lídr ODS na prezidentovi. Nečas narozdíl od Sobotky míní, že vítězem voleb je ODS. Nezískala sice tolik hlasů jako ČSSD, má ale šanci vytvořit koalici, proto by měl být pověřen jednáním on.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by bylo lepší nechat Sobotkovi prostor, aby nevznikly pochybnosti, což zopakoval i prezidentovi. Proti není ani lídr Věcí veřejných Radek John. Sobotka by měl dostat první možnost i podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.

Podle Schwarzenberga prezident neřekl, kdy oznámí, koho jednáním o vládě pověří. "Myslím, že to pečlivě zvažuje," dodal předseda TOP 09. Na "čitelnost" TOP 09 se Klaus prý neptal. Schwarzenberg soudí, že Klaus se mezitím s postoji strany i pomocí médií seznámil.

Jako poslední přišel za Klausem předseda Věcí veřejných Radek John. Prezidenta podle Johna zajímalo, zda vidí nějakou jinou možnost než sestavit středopravicový kabinet. "Myslím, že ode mě ta klíčová informace byla, že nevidím v této chvíli žádnou jinou možnost, jak se dostat k nějaké většině," řekl John. Velkou koalici ODS a ČSSD by VV nepodporovaly, už dříve ji vyloučil lídr ODS Petr Nečas.

Prezident chtěl podle šéfa VV vědět také to, do jakých projektů by byla tato strana ochotná jít. "Já jsem pana prezidenta ujistil, že se sociální demokracií bychom žádný projekt vlády neskládali, protože nemá šanci to složit bez podpory komunistů, ať tiché, nebo veřejné," zdůraznil John.

Klaus má podle něho čas rozmyslet se, koho jednáním o sestavení kabinetu pověří. ODS, TOP 09 a VV podle Johna budou mezitím jednat, vyjednávací týmy se možná sejdou v úterý. John slíbil, že nebudou žádné tajné schůzky. Připustil, že je řada programových bodů, na nichž se mohou vyjednávání "zaseknout".

Klaus prý dal Johnovi i "několik cenných rad", nechtěl je ale prozradit. "Je to o tom, jak to v politice chodí, co je důležité, na co nováček nemá zapomenout, kde je potřeba o čem ještě vyjednávat, jaké jsou případné pasti," dodal předseda VV.

Prezident jednal s představiteli parlamentních stran postupně, v pořadí podle jejich volebního zisku. Všichni podle Klause k jednáním přistoupili "zodpovědně a s respektem k výsledku voleb". "Neviděl jsem tam ambice, které by se zcela vymykaly tomu, jak ta či ona strana dopadla," řekl prezident.

Jednání o středopravé vládě chtějí ODS, VV a TOP 09 vést i v případě, že prezident pověří jako prvního Sobotku.