Ruská vojenská rozvědka se podle mluvčí českého ministerstva obrany Lucie Kubovičové snažila získávat citlivé informace "v nejvyšších patrech velitelských struktur Armády České republiky". Kubovičová to bez dalších podrobností řekla televizi Nova v reakci na informace obsažené ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství (VZ). Podle Novy se ruští špioni pokoušeli získat informace například o zvažovaném umístění amerického radaru protiraketové obrany v Česku.

Nova uvedla, že česká vojenská tajná služba ruskému pokusu o špionáž zabránila. Z Česka byli loni vyhoštěni údajně čtyři ruští diplomaté, kteří měli o informace o radaru zájem. Oficiálně se loni psalo o vyhoštění dvou těchto diplomatů. Recipročně bylo z Ruska vyhoštěno několik českých diplomatů.

"Podařilo se identifikovat a eliminovat pronikání ruské vojenské rozvědky do nejvyšších velitelských struktur armády České republiky," citovala Nova z výroční zprávy VZ. Neveřejná část zprávy podle Novy popisuje, jak vysoko a jak blízko ke konkrétním velitelům se ruští špioni dostali.

"To zveřejnění v této textaci, jak jste mi ho ukázal, podle mého soudu - a já ho tak čtu - ukazuje na příliš závažnou situaci," řekl reportérovi Novy bezpečnostní expert a někdejší šéf vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Nova informovala, že rusky mluvící lidé se snažili skupovat pozemky včetně letiště v okolí Brd, kde ve vojenském prostoru měl radar stát. "Jednou jsme jednali se zástupci Moldavské republiky," řekla Nově starostka Tlustic Helena Kaššová.

Média loni informovala, že z Česka byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se už nevrací z dovolené. Premiér Jan Fischer tehdy novinářům řekl, že tuto informaci nebude komentovat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil české rozhodnutí za "další provokaci".

O ruských špionech se podle Novy bude psát i ve výroční zprávě civilní kontrarozvědky, tedy Bezpečnostní informační služby, která už dříve odhadovala, že pro ruské tajné služby pracuje v Česku až 30 ruských diplomatů, dalších 45 lidí z personálu a konzulátů a rusky mluvící novináři.

Ve výroční zprávě VZ se podle Novy píše také například o tom, že se podařilo zabránit několika pokusům o útok na české základny v Afghánistánu.

Související